Katovice 3. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Na slávnostné otvorenie klimatického summitu OSN v poľských Katoviciach, ktorý sa bude zaoberať globálnym otepľovaním, sa začali v pondelok schádzať svetoví lídri. Okrem politikov majú podujatiu dodať lesk aj celebrity, medzi ktorými nebude chýbať napríklad hollywoodsky herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, ktorý je dlhoročným bojovníkom proti klimatickým zmenám

Ilustračné foto

K ďalším VIP hosťom bude patriť aj dobrodruh Bertrand Piccard, ktorý ako prvý obletel svet na lietadle na solárny pohon, alebo švédska tínedžerka Greta Thunbergová, ktorej snahy proti globálnemu otepľovaniu si získali podporu študentov a vyslúžili si aj medzinárodné uznanie.
Dvojtýždňový klimatický summit COP24 potrvá do 14. decembra. Jeho cieľom je vytvorenie pravidiel pre plnenie záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Tá predpokladá zníženie emisií skleníkových plynov a udržanie globálneho otepľovania pod dvoma stupňami v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Konferencia si získala cez víkend podporu aj na summite skupiny G20 v Argentíne, kde 19 veľkých svetových ekonomík potvrdilo svoj záväzok ku klimatickej dohode z Paríža. Environmentálni aktivisti plánujú proti najnovšej klimatickej konferencii masové protesty.
 
Príspevok Na klimatickej konferencii nebudú chýbať ani prominentní aktivisti zobrazený najskôr Hlavné správy.