Praha 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Peter Morrison)

Kalouskova snaha sa stretla s odmietnutím, prezident Zeman ju dokonca označil za úbohú
Výzva predsedu českej opozičnej strany TOP 09 Miroslava Kalouska na zablokovanie dolnej komory českého parlamentu dovtedy, kým líder hnutia ANO Andrej Babiš nepredloží “transparentné” riešenie povolebnej situácie v podobe návrhu väčšinovej vlády, sa nestretla v utorok u ostatných politických subjektov s priaznivým prijatím.
Na snímke Miroslav Kalousek

Reakcie na riešenie, ktoré je podľa Kalouska jednoduché – stačí nezvoliť predsedu dolnej komory parlamentu, ktorým by sa mal stať jeden z dvojice Radek Vondráček (ANO) a Petr Fiala (ODS) – boli takmer zhodne negatívne.
“Občania na niečo takého nie sú zvedaví,” vyhlásil úradujúci šéf Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), minister vnútra ČR Milan Chovanec.
Za “žonglovanie”, ktorým ani nemožno zabrániť väčšine v hlasovaní za kandidáta, označil Kalouskovu iniciatívu predseda ľudovcov z KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Kalouskove predstavy odmietol i predseda Strany priamej demokracie (SPD) Tomio Okamura slovami, že takéto nápady podporovať nebude. “Nemyslím si, že by tu pán Kalousek s podporou piatich percent voličov mal určovať, kto bude zostavovať vládu,” formuloval líder SPD.
Za smiešny označil tento návrh predseda Českej pirátskej strany Ivan Bartoš, ktorý v tejto súvislosti hovoril o “divadle”.
Aj Občianska demokratická strana (ODS) trvá na zvolení šéfa Poslaneckej snemovne, a to v osobe lídra tejto strany Petra Fialu.
Český prezident Miloš Zeman označil Kalouskovu výzvu za “úbohú”.
Líder hnutia ANO Andrej Babiš poverený rokovaniami o vytvorení novej vlády hovoril aj pri utorňajšom prijatí hlavou štátu na zámku v Lánoch o nutnosti rýchleho ustanovenia vedenia Snemovne.