Praha 22. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Platforma európskej pamäti a svedomia vo štvrtok podala na Najvyššie štátne zastupiteľstvo v Brne trestné oznámenie na posledných žijúcich členov vedenia Komunistickej strany Československa (KSČ) vrátane 95-ročného Miloša Jakeša a 92-ročných Lubomíra Štrougala a Petra Colotku, ktorí boli údajne zodpovední za zabíjanie na hraniciach vtedajšieho Československa. Informáciu zverejnil portál Novinky.cz.

Na snímke Miloš Jakeš

Trestné oznámenie sa týka 28 prípadov civilistov rôznych národností, ktorí zahynuli na československých hraniciach s vtedajším západným Nemeckom a Rakúskom v rokoch 1965 až 1989 po zásahu elektrickým prúdom, alebo boli zastrelení, utopili sa, prechádzali hranicou pomocou lietadla či auta alebo spáchali samovraždu v obkľúčení.
Podľa výkonnej riaditeľky platformy Neely Winkelmannovej nie sú ich činy premlčateľné: “Chceme, aby orgány činné v trestnom konaní tieto zločiny posudzovali ako zločiny proti ľudskosti, teda nepremlčateľné.”
Členovia platformy dúfajú, že ich tieto nové podania budu účinnejšie. Ide totiž o nový pokus potom, čo Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) v minulom roku bez výsledku uzavrel vyšetrovanie podobného podnetu z roku 2008.
V Českej republike boli zatiaľ odsúdení celkovo len štyria menej dôležití vinníci, s dvoma podmienenými a s dvoma nepodmienenými rozsudkami. Novopodané obvinenia sa však týkajú viac ako stovky osôb z radov velenia zasahujúcej hliadky či pohraničnej stráže, námestníkov a ministrov vnútra po členov predsedníctva Ústredného výboru KSČ. Platforma tvrdí, že má dôkazy priamej zodpovednosti aj na Jakeša, Štrougala a Colotku za rozhodovanie v udržiavaní a zdokonaľovaní systému ochrany hraníc.
Doteraz len Nemecko odsúdilo páchateľov na všetkých úrovniach velenia a politických predstaviteľov za zabíjanie civilistov na prísne kontrolovaných hraniciach tzv. železnej opony.

Jakeš odmieta, že by ľudia boli teraz slobodnejší ako pred rokom 1989
Posledný predrevolučný generálny tajomník ÚV KSČ, Miloš Jakeš je známy svojou kritikou sučasného systému. Zmena režimu podľa neho priniesla len negatíva, z ktorých najhoršia bola privatizácia štátneho majetku. “To bolo rozkradnutie krajiny,” povedal Jakeš. “Dôsledky sú nepríjemné. Čo nám vlastne patrí v tejto krajine? Veľmi málo. Vládne tu v dôsledku privatizácie zahraničný kapitál alebo naše spojenie s týmto zahraničným kapitálom,” povedal. Kritizoval v tejto súvislosti vyplácanie dividend materským podnikom českých firiem v zahraničí, podľa neho zahraničné spoločnosti dostávajú peniaze za nič (viac TU).
Jakeš tiež odmieta, že by ľudia boli teraz slobodnejší ako pred rokom 1989. “V čom sme slobodní? Sme členmi Európskej únie, to môže byť dobré, keď sa bude správne vyvíjať a bude sa vyrovnávať životná úroveň v jednotlivých krajinách. Môže to byť tiež zlé, keď sa Európska únia stane jedným z nástrojov politiky Spojených štátov amerických,” uviedol počas rozhovoru pri príležitosti svoji 95-tich narodenín.