Moskva 17. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Nemenov)
 

Riaditeľ pre komunikáciu ruskej spravodajskej agentúry MIA Rossia Segodnia Petr Lidov-Petrovskij publikoval na svojom Facebooku list ruského prezidenta Vladimíra Putina na podporu republikána Dana Rohrabachera.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

„Amerika potrebuje viac takých lídrov, ako je Dana, ktorí sa nezaujímajú o banality, ako sú ľudské práva či „slobodné” a „čestné” voľby. On priznáva, že svet sa stáva lepší so silným, ambicióznym Ruskom, ktoré sa snaží o rozšírenie. Dana je náš človek,” uvádza sa v liste.
Podľa slov Lidova-Petrovského falošný list rozširujú medzi voličmi zástupcovia americkej demokratickej strany.
„Pravdepodobne nás presne za toto potrestajú novými sankciami za vmiešavanie sa do slobodného vyjadrenia vôle občanov. Dôkazy — podľa ich štandardov — sú úplne jednoznačné,” uzavrel vysoký manažér ruskej agentúry.
 

Rusko opakovane odmietalo obvinenia z pokusov ovplyvniť voľby v rôznych krajinách. Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí, pri vyhlásení o údajnom ruskom „vmiešavaní sa” uviedol, že na podporu tejto verzie nie sú žiadne fakty ani dôkazy. Poradca amerického prezidenta v otázkach bezpečnosti John Bolton tiež vyhlásil, že od Putina získal uistenie o tom, že Moskva sa do volebného procesu nevmiešavala.
Sám Putin uviedol, že podstatu vyhlásenia o „vmiešavaní sa do volieb” je potrebné hľadať vo vnútorných záležitostiach samých USA a vyjadril nádej, že vyšetrovanie tejto údajnej konšpirácie s Trumpom bude zastavené a vzťahy medzi krajinami sa budú rozvíjať kladne.
Daba Rohrabacher bol poprvýkrát zvolený do kongresu v roku 1989. Tiež slúžil ako asistent bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. Americké média ho označili za „obľúbeného kongresmana Putina”, pretože opakovane vystupoval proti novej studenej vojne.
 

Príspevok Na internete sa objavil falošný list od Putina na podporu kongresmana USA zobrazený najskôr Hlavné správy.