Aceh 9. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Aijaz Rahi)
 
Indonézska provincia Aceh je jedinou v ľudnatej ázijskej ostrovnej krajine, kde nedávno začalo dodržiavať nariadenie rozdeľujúce mužov od žien

Ilustračné foto

Podľa britského denníka The Guardian, indonézsky Aceh na ostrove Sumatra bol už aj v minulosti svetom kritizovaný za to, že nariadil okrem iného verejné bičovanie ľudí, ktorí boli uznaní vinnými za celý rad trestných činov vrátane homosexuality, hazardných hier a konzumácie alkoholu.
Rôzne obmedzenia sa na základe islamského práva uvalili aj na ženy. Príkladom je nedávne ustanovenie pre oblasť Bireuën, že muži a ženy majú zakázané spolu jesť pri tom istom stole, ak nie sú zosobášení alebo príbuzní, čiže ak nie sú vzájomne v rodinnom vzťahu.
Istý úradník, od ktorého táto informácia pochádza, dodal, že to pomôže ženám “lepšie sa správať”.
Nebudú môcť zdieľať stôl s mužmi v reštauráciách a kaviarňach, pokiaľ nie sú sprevádzané manželom alebo blízkym príbuzným muža. Aj mužskí kolegovia v práci počas prestávky na obed majú tiež zakázané jesť spolu so ženami.
“Cieľom je chrániť dôstojnosť žien, aby sa cítili príjemnejšie, ľahšie, lepšie sa správali a aby nerobili nič, čo by porušovalo islamské právo šaría,” vyhlásil pre agentúru AFP šéf miestnej kancelárie majúcej na starosť zavádzanie šaríe do praxe.
Channel NewsAsia dodáva, že v smernici sa navyše nariaďuje, aby sa ženy samé alebo bez rodinného príslušníka nezdržiavali v reštauráciách a kaviarňach po 21:00 hod. Kontrolovať to majú samotné reštaurácie, hoci takto prichytené ženy údajne nebudú potrestané.
V hlavnom meste Acehu, v Bande, už pred tromi rokmi zakázali ženám bez sprievodu zábavné zariadenia vrátane kaviarní a športových hál po 23:00 hod.
 
Príspevok Na indonézskej Sumatre je zakázané, aby muži a ženy jedli spoločne pri jednom stole zobrazený najskôr Hlavné správy.