Washington 18. júna 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Rodrigo Abd)

Na imigračných súdoch po celých Spojených štátoch sa hromadí práca, nie je tam totiž dosť sudcov – administratíva prezidenta Donalda Trumpa ich v marci poslala k mexickej hranici. Upozornilo na to združenie amerických verejnoprávnych rozhlasových staníc NPR
Ilustračné foto

Najhoršie je na tom New York, kde je najrušnejší imigračný súd v krajine. Sudcovia tam majú v súčasnosti na pracovných stoloch 80.000 nevybavených prípadov. Podľa NPR sa na rad dostanú s dvojročným oneskorením.
“Vypočutie v prípade Mairy bolo naplánované na marec tohto roka. Týždeň pred stanoveným dátumom sa jej právnik dozvedel, že sudca odchádza do Louisiany. Vypočutie bolo odložené na október 2018,” opísalo NPR situáciu Mairy zo Salvádoru, ktorá požiadala v Spojených štátoch o azyl.
Administratíva presunula imigračných sudcov z celej krajiny na súdy v blízkosti mexickej hranice s cieľom pritvrdiť boj proti ilegálnej imigrácii a urýchliť deportácie.
“Od marca bolo najmenej osem z 29 imigračných sudcov v meste New York dočasne vyslaných do Texasu a Louisiany,” uviedlo NPR.
Podľa informácií združenia NPR čakajú v súčasnosti nelegálni imigranti v zadržiavacích centrách na juhu krajiny na vybavenie svojho prípadu len mesiac až dva, no v New Yorku sú to v priemere viac než dva roky.
Šéf Bieleho domu v návrhu rozpočtu na budúci rok naplánoval zvýšenie počtu imigračných sudcov o 19 percent – na 449. Podľa spravodajskej televízie Fox News pôsobí v súčasnosti v USA približne 300 imigračných sudcov a 50 uchádzačov o túto funkciu je v rôznych štádiách prijímacieho procesu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.