Bratislava 8. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Poslanec Národnej rady Anton Hrnko (SNS) pred mesiacom prišiel o troch najbližších členov svojej rodiny počas leteckého nešťastia etiópskych aerolínii. Už pred incidentom bol terčom rôznych posmeškov a útokov údajne satiristických stránok a anonymných užívateľov. Nenávistné komentáre a správy však Hrnko podľa vlastných slov dostáva aj po tragickej udalosti, ktorá radikálne zasiahla jeho život…

Na snímke predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko

Hrnko v nedeľu uviedol, že ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi by neželal, aby ho postihlo niečo podobné ako jeho.
“Nikdy v živote som nikomu neželal nič zlé, lebo otec ma sústavne učil, že ak nemám robiť dobro, zlé aby som nerobil. A určite som vedome nikomu nič zlého neurobil.”
Poslanec SNS v statuse na Facebooku uviedol, že to, že má svoj politický názor a že ho presadzuje, je jeho sväté právo a je to jeden zo základných výdobytkov novembra 1989. “Stále viac sa však presvedčujem, že mať iný politický názor je dôvodom šíriť nenávisť až za hrob.”

“Keďže som bol pomerne aktívny na medzinárodnom poli v zastúpení slovenského parlamentu, dostal som stovky kondolencií od mojich zahraničných partnerov. Mnohí okrem spoluúčasti vyjadrili aj skutočnosť, že sa za mojich pozostalých modlia, niektorí aj tieto modlitby zaradili do svojich pravidelných modlitebných dní. Niet parlamentu štátu, s ktorým SR udržuje diplomatické vzťahy na vyššej úrovni, žeby som nedostal odtiaľ aj niekoľko kondolenčných listín. Som im za to vďačný, hoci som sa po tejto tragédii zriekol všetkých parlamentných aktivít, pri ktorých je treba cestovať. Mám na to silný dôvod, ale ten je podstatný iba pre mňa.”
Uviedol, že dostal tisíce a tisíce kondolencií aj zo Slovenska. “Mnohí sa vyjadrili, že síce so mnou politicky nesúhlasia, ale so mnou spolucítia. Som im za to všetkým vďačný. Síce bolesť to neodstráni, ale aspoň u človeka vznikne pocit, že na tomto svete nie je sám.”
“Dostal som, najmä na sieťach, kde sa dá úspešne zakryť identita, odkazy, ktoré radšej nepomenujem. Všetkým im odpúšťam, lebo zloba a nenávisť je to najhoršie, čo môže ľudskú bytosť degradovať na úroveň toho najhoršieho, čo si vieme predstaviť. Ani jednému z nich neželám nič zlé. Želám im len to najlepšie, čo ich v živote môže postihnúť. Ale keby sa im náhodou niečo zle prihodilo, prosím Boha, aby sa nenašli takí ľudia ako oni, ktorí by ich bolesť ešte viac rozjatrili.”
“Moje heslo, ktorým som sa vždy riadil, som sa naučil ešte na hodine latiny na strednej škole: Salus populi suprema lex. Ak si niekto myslí, že som robil niečo iné, má možnosť pustiť sa do skúmania môjho života a vyvrátiť to. Niet nič ľahšieho!”

 
 

 
Na nenávistné prejavy na adresu kolegu Antona Hrnka nedávno upozornila aj poslankyňa Magdaléna Kuciaňová, ktorá na Facebooku vyjadrila podporu Hrnkovi po smutnej udalosti… (viac v článku).
Kuciaňová upozornila, že je hyenizmuom ak niekto na sociálnej sieti verejne útočí, hodnotí či konštatuje na margo kolegu Hrnka, ktorý prišiel o celú rodinu napríklad slovami – “tak mu treba”.
“Sila virtuálneho sveta ponúkla ľuďom zahodiť samých seba, ponúkla im priestor niekedy až pre ohavné prejavy správania, ktoré oni sami považujú za bežné a prirodzené. Skúsme začať hodnotiť sami od seba, upracme si najprv pred vlastným prahom, potom konštatujme, vyhodnocujme, súďme,” upozornila.
 
 
Príspevok Na Hrnka ani v ťažkých chvíľach neprestávajú útočiť anonymní internetoví užívatelia: “Odpúšťam všetkým… Ani najväčšiemu nepriateľovi by som neželal, aby ho postihlo niečo podobné” zobrazený najskôr Hlavné správy.