Praha 15. februára 2018 (HSP/Foto: screenshot video)

Účastníci happeningu na Hradčanskom námestí v Prahe v stredu vystupovali proti kardinálovi Dominikovi Dukovi a varovali pred jeho “nekritickou” podporou “islamofóbneho prezidenta Miloša Zemana”
Záber z happeningu na Hradčnaskom námestí v Prahe

Podľa reportáže zo serveru Parlamentní listy, sa účastníci akcie s bielymi škraboškami s nápismi “Ateistka, bezdetná, dôchodca, …” na začiatku svojho vystúpenia na Hradčanskom námestí postavili do kruhu a začali citovať niektoré Dukove výroky.
Napríklad: “Som presvedčený, že s SPD Tomiho Okamuru ma spája starostlivosť o bezpečie ľudí v tejto krajine a podpora tradičnej rodiny.”
“Kiežby všetci veriaci mali odvahu postaviť sa genderovým teóriám a hájili prirodzený zákon stvorenia. Kiežby boli muži skutočnými mužmi a dobrými otcami. Kiežby boli ženy skutočnými ženami a skutočnými matkami, aby naše deti vyrastali v láske a v bezpečí.”

Po každom takomto výroku jeden z účastníkov happeningu predstieral pád na zem. Potom predčítali z listu zaslanom pápežovi Františkovi žiadajúc, aby nebol predĺžený mandát kardinálovi Dominikovi Dukovi. “Pozorujeme, že počas doby Dominikovho pôsobenia došlo k výraznému zblíženiu trónu a oltára,” bolo tiež uvedené v liste.
Spomína sa v ňom tiež, že na národnú púť v Starej Boleslavi v septembri 2011 pozval Duka aj vtedajšieho prezidenta Václava Klausa, ktorý počas slávnostnej svätej omše predniesol svoj prejav. V novembri 2015 Duka slúžil omšu za prezidenta Miloša Zemana v mieste jeho letnej rezidencie, a to len pár dní potom, čo Zeman vystúpil na jednom pódiu s Martinom Konvičkom.
V liste sa uvádza “príklon biskupa Dominika k nacionalizmu a ku krajnej pravici” kvôli podpore “islamofóbneho prezidenta Miloša Zemana”, či v “odmietnutí solidarity s utečencami na Svätováclavskej púti v septembri 2017”.
Duka “nedávno tiež uprel pastoračnú starostlivosť komunite LGBTQ katolíkov v pražskej diecéze”, k čomu sa v liste dodáva, že “netúžia len po personálnej výmene, ale aj po revolúcii lásky a nežnosti, ktorá by znovu vytvorila živiace a láskyplné spoločenstvo bratov a sestier, ktoré je vždy ochotné pomôcť tým najslabším, zraneným, ľuďom na okraji i celému stvoreniu”.
Na Hradčanskom námestí sa však našli aj priaznivci kardinála, ktorí na účastníkov happeningu medzitým pískali a kričali “Hanba!”. Asi po dvadsiatich minútach happening skončil.
Na námestí sa ale odohrala aj ostrá debata medzi priaznivcami a odporcami kardinála. Vzájomné prekrikovanie nemalo konca a hádku ešte viac rozprúdil argument o otáčaní Českej republiky na východ. “Sme maličká desaťmiliónová republika. Aký ekonomický záujem budú mať Rusi na tom, aby sem šli?” vravel jeden z prítomných.
V oknách boli transparenty s nápisy “Stojíme za naším arcibiskupom”, “Buďte ďalej naším pastierom, otec Dominik” a pod.
Z príležitosti narodenín kardinála Dominika Duku mu 26. apríla pošle blahoželanie režisér Jiří Strach, v ktorom sa píše aj toto: “Ste voči nám vždy trpezlivý, láskavý, nikomu nezávidíte, nad nikoho sa nepovyšujete, nie ste domýšľavý. Nekonáte nečestne, nehľadáte svoj prospech, nedáte sa nikým vydráždiť, nepočítate krivdy. A že ich bolo – bohužiaľ aj z vlastných radov. Nemáte radosť z nepeknosti mnohých, ale vždycky sa radujete z pravdy. Tak naplňujete svoje biskupské heslo In Spiritu Veritatis.”