Legazpi 16. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Earl Recamunda)

Po úbočí filipínskeho vulkánu Mayon stekala v utorok láva. Tamojší vulkanológovia stále varujú pred bezprostrednou nebezpečnou erupciou, napísala agentúra AP.
Na snímke láva steka po svahu z krátera sopky Mayon na Filipínach neďaleko mesta Legazpi 15. januára 2018

Odborníci z Filipínskeho inštitútu seizmológie a vulkanológie (PHIVOLCS) v utorok ráno priblížili, že na niektorých miestach úbočia sopky Mayon zaznamenali pokojne stekajúcu lávu, avšak zdôraznili, že dochádza aj k občasným fontánovitým erupciám. Láva sa podľa ich informácií dostala niekde až do vzdialenosti dvoch kilometrov od krátera. Dochádza aj k chrleniu sopečného popola.
Ohrozenú zónu v okruhu sedem kilometrov okolo sopky už opustilo takmer 15.000 ľudí.
PHIVOLCS v noci na pondelok zvýšil varovanie pred erupciou sopky zo stupňa tri na najvyšší – piaty – stupeň, čo znamená bezprostredné riziko výbuchu.
Vulkán Mayon sa nachádza v provincii Albay na severozápade Filipín, približne 340 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Manila. Vulkán sa vďaka svojmu klasickému kužeľovitému tvaru stal vyhľadávanou turistickou atrakciou.
V priebehu posledných 500 rokov na ňom zaznamenali asi 50 erupcií, naposledy pred štyrmi rokmi. V máji 2013 tam náhla erupcia sopečného popola usmrtila piatich horolezcov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.