Na festivale politickej piesne Pohoda vystúpi aj členka Pussy Riot, ktorá bola odsúdená za náboženskú neznášanlivosť

Bratislava/Moskva 26. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Darko Vojinovic)

Zakladajúca členka ruskej skupiny Pussy Riot (znamená niečo ako Nespokojné vagíny, ale vulgárne), Marija Aljochinová sa zúčastní na festivale politickej piesne Pohoda. Aljochinová bola spolu s ďalšími dvomi “kolegyňami” odsúdená na 2 roky väzenia za výtržnosti motivované náboženskou neznášanlivosťou. Tohto činu sa dopustili v ruskom pravoslávnom kostole, kde robili výtržnosti, pričom kritizovali pravoslávnu cirkev, ako aj ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Na snímke ruské politické aktivistky a členky ruskej punkovej skupiny Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová (vpravo) a Marija Aľochinová (vľavo)

Na kontroverznom festivale Pohoda 2018 vystúpi aj zakladajúca členka Pussy Riot, ruská novinárka, aktivistka a “umelkyňa” Marija Aľjochinová. Držiteľka cien Hannah Arendtovej a LennonOno Grant for Peace príde so svojim hudobno-divadelným projektom Riot Days by Pussy Riot Theatre, ktorý vychádza z jej najnovšej knihy Riot Days. Performance “o ruskom disente, zneužívaní moci, neľudských podmienkach v tunajších väzniciach a pracovných táboroch, ale aj o nádeji môžte vidieť začiatkom júla na letisku Trenčín,” píše na na oficiálnej stránke festivalu Pohoda
“Sme hrdí, že máme na Pohode aj členky Pussy Riot, jednoznačne k nám patria. Ich nekompromisnosť a ľudská konzistentnosť je obdivuhodná. V umeleckej i občianskej radikálnosti mi pripomínajú príbeh The Plastic people of The Universe. Aj ich tvorba pripadala mnohým nehodnotná (či príliš expresívna), odsudzovaní boli podobne za vulgaritu a protispoločenské postoje.
Podobne ako oni boli a sú ochotné znášať dôsledky svojho konania, podobne boli za slobodu svojho umenia väznené, podobne sa mocou nenechali zlomiť. Je nepochopiteľné, že aj napriek tejto československej skúsenosti sa objavujú (opäť podobne ako v prípade PPU) teórie o zaplatených agentoch západu a protispoločenských živloch. Aj preto je dobré, že sa okrem samotného koncertu môžeme tešiť na debatu o úlohe slobodného umenia a o jeho vzťahu s politikou,” vraví o predstavení Michal Kaščák.
Kontroverzné “umelkyne” sú však hlavne v Rusku kritizované za ich prejavy. Okrem toho, že robili výtržnosti v pravoslávnom kostole, niektoré členky Pussy Riot (jedna z nich dokonca v pokročilom štádiu tehotenstva) hromadne súložili v Moskovskom múzeu pričom sa natáčali na video. Známe sú tiež tým, že sa zabávali kradnutím kurčiat zo supermarketu tak, že si kurča strčili do vagíny pričom sa tiež natáčali. Perverzita a úpadok je charakteristickým rysom tejto západom živenej “protiputinovskej opozície”. V Rusku mimoriadne nepopulárna skupina perverzáčok zožala najväčší potlesk počas zimnej olympiády v Soči, kde sa pokúsili toto športove podujatie znova zneužiť na politické ciele a “vystúpiť” iba pre kamery západných novinárov za športovou olympijskou halou. Hliadka kozákov, ktorí počas podujatia udržiavali poriadok, ich však pri tomto pokuse prichytila a na mieste zbičovala.
Je poľutovania hodné, ale nie prekvapivé, že takéto zjavy dostávajú na západe rôzne ocenenia za údajný boj za slobodu a demokraciu. Západná spoločnosť týmito krokmi jasne dokazuje svoj morálny úpadok. Festival Pohoda, známy tiež ako festival politickej piesne, kvôli svojej politickej angažovanosti, preto v podstate tiež neprekvapil.
Čo je však horšie podobné “trendy” prichádzajú aj na Slovensko. Prezident Andrej Kiska totiž verejne obhajuje a legimitizuje známych výtržníkov Kalmusa a Lorenza, ktorých média označujú za “umelcov”. Táto komická dvojica je akási mužská verzia Pussy Riot. Na rozdiel od nich sa však zameriavajú hlavne na ničenie pamätníkov, ktoré im nezapadajú do ich liberálneho a pro-západného videnia sveta.
Samuel Gdovin

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)