Donbas 20. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Dmitry Lovetsky)
 

Situácia v oblasti ozbrojených konfliktov v regiónoch Doneck a Luhansk na Ukrajine sa zintenzívnila a od začiatku roku 2018 je napätejšia. Povedal to v rozhovore pre ruské ekonomické noviny Kommersant zástupca vedúceho zvláštnej pozorovateľskej misie OBSE Alexander Hug

Ilustračné foto

“Od polovice mája sme zaznamenali nárast počtu priestupkov, ktoré sa týkajú narušenia zachovania prímeria. Teraz je situácia najhoršia od začiatku roka,” vyhlásil Hug.
Zdôraznil tiež, že počet porušení režimu prímeria za posledný týždeň vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o 70 %. Hug upozornil na skutočnosť, že vyostrenie situácie nastáva v cykloch.
“Už skôr sme zaznamenali takéto cykly ozbrojeného násilia, čo nás opäť vedie k záveru, že strany majú všetky príležitosti na to, aby zvládli situáciu v teréne. Počas prázdnin a pri príležitostiach, ako je začiatok školského roka alebo zber, sa počet porušení prímeria znižuje, ale potom sa opäť zvýši,” povedal Hug.
“Kým nebudú splnené kľúčové body dohôd, situácia sa nezmení. Je nutné zastaviť streľbu, stiahnuť zbrane, rozpustiť sily a zariadenia, a vykonať odmínovanie. Inak ľudia budú aj naďalej zomierať,” dodal.
 

Príspevok Na Donbase sa zhoršila situácia zobrazený najskôr Hlavné správy.