Bratislava 19. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Zdravotníctvo sa v tomto roku dofinancuje 100 miliónmi eur cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov. Prezident SR Andrej Kiska podpísal vo štvrtok novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá zvýši odvody štátu.
Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

Sadzba za poistencov štátu posledné dva mesiace v roku stúpne z 3,78 na 5,67 percenta. Zdravotníctvo tak dostane na dofinancovanie 100 miliónov eur. K takémuto kroku sa pristúpilo po dohode s ministerstvom financií, ozrejmil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).
V prípade zdravotníctva sa najprv hovorilo o potrebe dofinancovania sumou 150 miliónov eur. Šéf rezortu však už dávnejšie informoval, že príjmy od ekonomicky aktívnych osôb sú o desiatky miliónov eur vyššie, ako sa predpokladalo. S konečným číslom potrebným na dofinancovanie sa preto čakalo aj na septembrovú daňovú prognózu.
Viac peňazí pre sektor dlhodobo žiadali neštátne nemocnice, zdravotné poisťovne, zamestnávatelia, ambulantný sektor, pacientske organizácie. Dofinancovanie má napríklad pomôcť štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá mala minulý rok vysokú stratu a plní preto ozdravný plán.
Novela zákona prináša aj zmenu v prerozdeľovaní peňazí medzi zdravotnými poisťovňami. Parameter chorobnosti má dostať po novom väčšiu váhu. Všeobecná zdravotná poisťovňa by tak mala mať k dispozícii viac zdrojov, keďže má aj najviac chorých poistencov. Novela zákona bude platiť od novembra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.