Kyjev 24. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Ukrajinskí ekonómovia a iní odborníci tvrdia, že na dnešnú, historick najväčšiu vojenskú prehliadku, Kyjev minie 700 miliónov hrivien. Tí istí experti a novinári sa pýtajú: nemohlo súčasné vedenie krajiny lepšie investovať tieto financie? Žeby bol prebytok finančných prostriedkov v hospodárstve, zdravotníctve či školstve?

Na snímke pozvánka na vojenskú prehliadku

Analytici a novinári sa pýtajú: prečo sa dnes budú konať gigantické slávnosti? Veď 27. výročie samostatnosti Ukrajiny nie je okrúhle výročie. Predovšetkým novinári odhaľujú toto „tajomstvo“: blížia sa prezidentské voľby a Porošenko, ako napísal denník „Strana“, „chce všetkým pripomenúť, že je hlavným veliteľom armády a chce potešiť militaristicky a nacionalisticky naladenú časť spoločnosti – potenciálnych voličov…“
„Ďalšia otázka: čo bude stať daňových poplatníkov podobná reklama prezidenta: príprava, ubytovanie a stravovanie vojakov, presun techniky, palivo, rozbité cesty v meste, ktoré bude potrebné opravovať… Experti hovoria o astronomickej sume 700 miliónov hrivien /21,7 milióna eur – pozn. E.R./,“ uvádza denník „Strana“ a hneď pripomína, že v USA prednedávnom zrušili vojenskú prehliadku, ktorá mala stať 90 miliónov dolárov – je to drahá „zábava“ pre Spojené štáty. Ale na Ukrajine prehliadka bude – je taká bohatá?
Autori článku pripomínajú, že v r. 2008 a 2009 podobné vojenské prehliadky stali 70 miliónov hrivien a pritom sa na prehliadke zúčastnilo o polovicu menej vojenskej techniky, ako to bude dnes. V r. 2014 podobná prehliadka stala 80 miliónov hrivien – a teraz bude takmer desaťnásobok! Prezidentské voľby sa blížia, Porošenko za každú cenu chce zostať na čele štátu. Ukrajinskí novinári sa pýtajú: a prečo to majú zaplatiť daňoví poplatníci? Je to čisto rétorická otázka. Odpoveď pozná každý…
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Na dnešnú, historicky najväčšiu vojenskú prehliadku, Kyjev minie 700 miliónov hrivien – nemohli tieto financie radšej investovať do hospodárstva? zobrazený najskôr Hlavné správy.