Nymburk 21. apríla 2018 (HSP/Foto: HSP/Facebook)
 
Žiadne prekvapenie sa nekonalo: na dnešnom zjazde Komunistickej strany Čech a Moravy za predsedu strany v Nymburku znova zvolili Vojtěcha Filipa. V druhom kole tajných volieb mu delegáti dali prednosť pred straníckym podpredsedom Josefom Skálom.  Staronového predsedu podporilo 165 delegátov. Skála získal 145 hlasov.

Na snímke Vojtěch Filip

Dopoludnia delegátov zjazdu pozdravil a s prejavom vystúpil český prezident Miloš Zeman. Pripomenul obeti minulého režimu a takzvaný Víťazný február r. 1948, ktorý viedol k nástupu komunistov k totalitní moci. Označil ho za prehraný február. Poradil komunistom, aby nepremárnili príležitosť a nekládli si prehnané ciele.
Pred Obecným domom v Nymburku, kde sa konal zjazd, protestovalo niekoľko stoviek ľudí, ktorí kritizovali ako samotných komunistov, tak aj účasť prezidenta Zemana na ich zjazde. Skandovali hesla „Miloša do koša“ a „Česko nie je Rusko“. Novinári odhadli, že sa na protestných akciách zúčastnilo asi 500 ľudí. Mávali vlajkami Európskej únie a Tibetu, červenými trenírkami a prvomájovými vlajočkami. Niekoľko účastníkov protestnej akcie okolo 13. hodiny sa pokúsilo prebojovať do Obecného domu a narušiť priebeh zjazdu. Policajti im však v tom zabránili a vytlačili ich na schody.
Medzitým zjazd pokračoval. V prvom kole delegáti nového predsedu nevybrali. Najlepšie medzi takmer desiatimi kandidátmi obstal Vojtěch Filip, ktorý získal 110 hlasov, Josef Skála 105 hlasov. Hlasovalo 308 delegátov, štyri hlasovacie lístky  boli neplatné. Vojtěch Filip, ktorý KSČM vedie už 12 rokov, zvíťazil v druhom kole. Mal väčší náskok pred najväčším súperom, ako v prvom kole: staronového predsedu podporilo 165 delegátov, Skála získal 145 hlasov. Filip aj naďalej povedie českých komunistov.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Na dnešnom zjazde Komunistickej strany Čech a Moravy za predsedu strany znova zvolili Vojtěcha Filipa. Proti demonštrantom musela zasahovať polícia zobrazený najskôr Hlavné správy.