Bratislava 13. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Do redakcie sme dostali kópiu trestného oznámenia, ktoré mal podať anonym začiatkom decembra v súvislosti so šírením zavádzajúcich informácii a poplašných správ niektorými médiami

Ilustračná snímka: Logo denníka Denník N

Anonym uvádza, že v článku Denníka N podpísanom novinárkou Monikou Tódovou zo dňa 3. augusta 2018 sú uvádzané skutočnosti svedčiace o vedomej účasti štátnych orgánov Slovenskej republiky na únose občana inej krajiny.
“Už v nadpise článku je palcovými titulkami uvedené, že vtedajší minister vnútra Róbert Kaliňák pristavil lietadlo / vládny špeciál únoscom, ktorí uniesli vietnamského občania z územia Spolkovej republiky Nemecko cez Bratislavské letisko do Vietnamu.”
Pri čítaní tejto reportáže podľa anonymu nadobudne čitateľ dojem, že minister vnútra SR a pracovníci MV SR sú súčasťou zločineckej organizácie, páchajúcej závažné kriminálne činy. Tento dojem vytvára aj vyjadrenia niektorých politikov, pričom anonym menuje poslanca SaS Ľubomíra Galka.
“Som presvedčený, že článok v tzv. mienkotvornom denníku ako i vyjadrenia poslanca Galka vzbudili vážne znepokojenie u veľkej časti občanov Slovenskej republiky a pravdepodobne aj u našich susedov v zahraničí. Tvrdenia Denníka N sa prejavili i na našich námestiach pri zhromaždeniach občanov.”
V skutočnosti pri tom prípad únosu vietnamského občana a údajná účasť pracovníkov MV SR na ňom vyšetrovala inšpekcia ministra vnútra za dozoru prokurátora Generálnej prokuratúry SR. Tieto inštitúcie dospeli k záveru, že orgány MV SR nespolupracovali vedome s únoscami vietnamského občana. “Teda tvrdenia Denníka N ako i poslanca Galka niesu pravdivé.”
V trestnom oznámení sa píše, že z uvedených skutočností vyplýva odôvodnené podozrenie že prišlo ku spáchaniu trestného činu „šírenie poplašnej správy” podľa 5 361 odst. 1,2 Tr. zákona, ktorého sa dopustil doposiaľ nezistený páchateľ.
“Preto som sa rozhodol podať trestné oznámenie. Trestné oznámenie nepodávam z úmyslom útočiť na slobodu médií, ich úloha v demokratickej spoločnosti je nespochybniteľná, ich sloboda musí byť zachovaná. Avšak aj miera ich zodpovednosti je obrovská, ovplyvňujú tisíce čitateľov a nie vždy si túto zodpovednosť v honbe za senzáciami, prípadne v snahe ovplyvniť politickú situáciu aj uvedomujú a podľa toho informácie zverejňujú.”
“Trestné oznámenie podávam anonymne, pre obavu z možných útokov na moju rodinu. Na vedomie: Denník Pravda, Denník N, Hlavné správy.
 

Anonymné trestné oznámenie

 

Anonymné trestné oznámenie

 
 
Príspevok Na Denník N bolo podané trestné oznámenie kvôli možnému šíreniu poplašnej správy zobrazený najskôr Hlavné správy.