Bratislava 11. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Pred chladným a mrazivým počasím treba chrániť najmä malé deti. Počas zimných mesiacov na to upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Neznamená to však, že ich nemožno brávať von. Prechádzka má ale svoje pravidlá.
Ilustračné foto

Deti treba pred pobytom vonku natrieť krémami, ktoré nie sú na báze vody. “Možno tak urobiť polhodinu pred odchodom z domu, aby sa krém stihol vstrebať,” uvádzajú hygienici. Deti majú totiž veľmi citlivú pokožku na nízke teploty.
Oblečenie je dôležité vrstviť. Priamo na telo je vhodné obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, druhou vrstvou by mal byť flís, najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na tú sa potom oblečie bunda. “Nemožno zabudnúť na čiapku primeranej hrúbky a teplé nepremokavé rukavice,” píše ÚVZ SR.
Na prechádzky možno brať v takomto počasí i dojčatá. Ak je holomraz, teplotná hranica pre pobyt s nimi vonku sú mínus tri stupne Celzia, ak je nasnežené, mínus päť stupňov Celzia. S batoľaťom nie je možné zostávať vonku dlhšie ako hodinu, optimálne sú prechádzky okolo poludnia, keď sú teploty najvyššie.
Batoľatá by mali byť v kočíku rovnako oblečené vrstevnato, ako je to v prípade malých detí. Potrebné je myslieť na teplú nepremokavú obuv, čiapku a rukavice a použiť na tvár mastnejší krém bez pridanej vody. Pobyt batoliat vonku nie je vhodný, ak je teplota vzduchu nižšia ako mínus desať stupňov Celzia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.