Bratislava 24. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Na boj s biologicky rozložiteľným odpadom pôjde ďalších 15 miliónov eur z fondov Európskej únie. Financie sa použijú na vytvorenie nových kapacít na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu z domácností, jedální, reštaurácií či obchodov

Ilustračné foto

Cieľom je znížiť skládkovanie bioodpadu. Podporu poskytnú napríklad na výstavbu nových bioplynových staníc, teda zariadení na zhodnocovanie odpadov, ktoré produkovaný bioplyn využívajú na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla.

Výzvu na predkladanie žiadostí o podporu dnes zverejnilo ministerstvo životného prostredia (MŽP). “Ide o otvorenú výzvu, to znamená, že žiadosti môžu oprávnení žiadatelia z celého Slovenska predkladať ministerstvu kedykoľvek až do vyčerpania vyčlenených finančných prostriedkov,” informoval na stránke ministerstva jeho odbor komunikácie. Bližšie informácie sú na stránke www.op-kzp.sk.

Boj proti komunálnemu odpadu, vrátane biologicky rozložiteľného, patrí medzi priority ministerstva životného prostredia. Kým v roku 2015 skončili na skládkach viac ako dve tretiny komunálnych odpadov, v roku 2018 to bolo už len 55 percent. Stúpa aj recyklácia – v roku 2017 sa podarilo recyklovať asi 29 percent komunálnych odpadov, minulý rok to bolo už 36 percent. Envirorezort už v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia podporil 272 žiadostí v oblasti odpadového hospodárstva za viac ako 158 miliónov eur.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj