Berlín 31. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 
Iba tretina vojenskej techniky Ozbrojených síl Nemecka bola v roku 2017 technicky v dobrom stave. Oznámila to agentúra DPA, ktorá má k dispozícii odpoveď parlamentného štátneho tajomníka nemeckého ministerstva obrany Petera Taubera na žiadosť poslanca Bundestagu z ľavicovej strany Matthiasa Höhne

Ilustračné foto

V dokumente sa uvádza, že z 97 vojenských vozidiel dodaných do armády možno použiť len 38 kusov (39%). Teraz cieľ Bundeswehru spočíva v navýšení tohto počtu na 70%.
“Stále veríme, že priemysel musí dosiahnuť dohodnuté ukazovatele čo najskôr,” píše sa v liste.
Najväčšie znepokojenie ministerstva vyvolávajú bojové vozidlá pechoty Puma a vojenské dopravné lietadlá Airbus A400M. Zo 71 vozov Puma odovzdaných v minulom roku Bundeswehru je teda pripravených k boju len 27, z ôsmich lietadiel A400M iba štyri.
Navyše, ako vyplýva z odpovede, zo štyroch stíhacích lietadiel Eurofighter je vhodný iba jeden. Zo siedmich vrtuľníkov Tiger, ktoré boli odovzdané do výzbroje vojsk SRN, sú pre prevádzku vhodné iba dva, zo siedmich viacúčelových helikoptér NH90 sú prevádzkyschopné štyri.
Novinári podotýkajú, že tieto problémy sú spojené s tým, že Nemecko zvyšuje svoju účasť vo vojenských operáciách NATO. V súčasnosti sú vojaci Bundeswehru zapojení do 15 misií Severoatlantickej aliancie. Pritom ročný rozpočet krajiny na obranu je 45 miliárd dolárov.
 
Príspevok Na bitku nie sú pripravení. Nemecká vojenská technika je nefunkčná zobrazený najskôr Hlavné správy.