Never Never: takto nazval svoju cestu po zimnej Sibíri francúzsky cyklista Yves Chaloin. Nehľadiac na anomálne mrazy rozhodol sa precestovať východnú Sibír na bicykli
Ilustračné foto

Odvážny cestovateľ porozprával pre Sputnik o svojej láske k zimnej Sibíri, o nepredvídaných situáciách, do ktorých sa dostal. Svojim nasledovníkom poskytol niekoľko rád.

Dňa 1. decembra začal rodák z Maurienne Yves Chaloin, ktorý má 61 rokov, cestu, o ktorej dávno sníval: 3200 km po jednom z najchladnejších krajov sveta uprostred zimy. Výprava, ktorá má trvať dva a pol mesiaca, začala v Jakutsku a má skončiť v Magadane, na pobreží Ochotského mora.

Yves byl očarený Ruskom v roku 2012, keď v lete prešiel krajinu z východu na západ. Teraz sa rozhodol vrátiť, ale už v zime.
„Sibír je unikátne miesto a samozrejme jedno z najzložitejších. Je to obrovské veľkolepé ľadové kráľovstvo. Samotný názov Sibír vždy prebudil vo mne fantázie,” priznal sa cestovateľ v interview pre Sputnik.
Teploty v Republike Sacha na východnej Sibíri klesajú na 65 stupňov pod nulou. Je to samozrejme riskantné, ale Yves tvrdí, že sa cíti dobre. „Cestovanie v zime je zložité z technického hľadiska. Všetko jednoduché sa stáva zložitým. Je to zaujímavejšie, naviac mám rád zimnú krajinu.”

Sibírska príroda je v tejto ročnej dobe ešte veľkolepejšia.
„Sú to okamihy vytrženia, keď človek vidí na kilometre pred sebou, môže pozorovať východ a západ slnka,” povedal francúzsky odvážlivec.

Nehľadiac na drsnú zimu čakalo Yvesa veľmi vrelé prijatie miestnych obyvateľov. Spomína na “vychovávateľov materskej škôlky,” ktorí čakali na okraji cesty, aby “ho nakŕmili v teple.”
Drsné podnebie je skutočne nebezpečné: cyklista mal už desaťkrát prepichnuté kolesá. Kvôli “technickým problémom” sa mal vzdať zastávky v Ojmiakone, najstudenšom meste na svete.
“V teplote 40 stupňov pod nulou nedokážem opraviť bicykel po ceste … Musím preto stopnúť auto a prepraviť bicykel do najbližšej budovy (kaviarne, osady …). Ale na úseku cesty, ktorým sa rozhodujem vydať, nie je žiadna prevádzka! Prepichnutá pneumatika je tu veľmi nebezpečná vec, hrozí prechladnutie, “povedal Yves.
A nielen koleso môže utrpieť mrazom. “Je ťažké ubrániť si tvár, zvlášť oči. Maska zamrzne, riasy tiež, lepia sa a takmer nič nevidím,” pokračoval cestovateľ.
Odvážlivec zvolil bicykel bez rozmýšľania, pretože je fanúšik tohto športu, podnikol na bicykli veľa ciest a v roku 2002 dokonca okolo sveta.
“Pre mňa je zaujímavé všetko precestovať, za akýchkoľvek podmienok, uplatniť všetky možnosti tohto športu, aj tie najzložitejšie […] Veľa desaťročí jazdím na bicykli vo dne v noci, snažím sa dostať všade a v každom ročnom období,” povedal Yves a dodal, že “má na cestách zaujímavé stretnutia.”

Svojím „nasledovníkom” poradil, aby sa pripravili ako telesne, tak aj pokiaľ ide o výstroj. Je spokojný s kvalitou svojej výstroje a zimného oblečenia, ktoré kúpil v Jakutsku, a radí iným cestovateľom, aby si všetko zaobstarali na mieste.
„Tu nekupujem značkové výrobky, ale vhodné oblečenie. Tu má význam ochrana pred chladom, a nie móda. A naviac nie je to tu veľmi drahé,” prehlásil Yves.