Naí Dillí/Dháka 20. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP/NASA/EOSDIS)

India a Bangladéš evakuovali milióny ľudí v očakávaní najsilnejšej búrky za posledných 20 rokov, ktorá by mala pevninu zasiahnuť v stredu večer. Cyklón Amfan sa rúti smerom k pobrežiu rýchlosťou 185 kilometrov za hodinu

Ilustračné foto

Ekvivalent hurikánu kategórie 5 vyvoláva obavy z rozsiahlych škôd na ľudských životoch, obydliach a úrode.

Úsilie orgánov o záchranu životov je skomplikované pokračujúcim úsilím o potlačenie pandémie koronavírusu a vynútenie sociálneho dištancovania. Napriek tomu, že v proti cyklónových krytoch musia všetci evakuovaní dodržiavať jednometrové odstupy a používať ochranné rúška, riziku nákazy sa celkom zabrániť môcť nebude.

Podľa správ bolo zatiaľ do ochranných obydlí v Bangladéši umiestnených 1,4 milióna ľudí, ale najmenej 46 000 ľudí ešte stále zostalo v jasnom ohrození aj keď miesta sú podľa všetkého k dispozícii.

„Je tu ubytovanie pre najmenej päť miliónov ľudí a je tu lekársky tím, záchranný tím, pobrežná stráž a námorníctvo boli umiestnené v pohotovosti a pohotovosti v pobrežných oblastiach,“ uviedol Tanvir Chowdhury pre televíziu Al Jazeera „Má to byť jeden z najväčších cyklónov, takže to tu berú veľmi vážne.“ dodal

Aj v Indii sa pripravujú na cyklón hoci nie v takej sile ako v Bangladéši. Do proti cyklónových zariadení bolo zatiaľ premiestnených asi 300 000 ľudí, uviedla hlavná ministerka západného Bengálska Mamata Banerjeeová.

Aj tu je evakuácia sťažená pandémiou Covid 19. Očakáva sa tiež že kvôli cyklónu dôjde v štátoch Západné Bengálsko a Odiša k rozsiahlym škodám na plodinách a plantážach.

Indické meteorologické oddelenie predpovedá výskyt 3 až 4 metrových vĺn, vysokých skoro ako dvojpodlažný dom, ktoré by mohli zaplaviť hlinené obydlia pozdĺž pobrežia, zvaliť komunikačné veže a zaplaviť cesty a železničné trate.

Andrea Lopatková

Zdroj