Sydney 31. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Na austrálskych letiskách platia naďalej zvýšené bezpečnostné opatrenia. Ide najmä o intenzívnejšie preverovanie batožiny po tom, ako sa bezpečnostným orgánom podarilo zmariť plán útoku na lietadlo
Ilustračné foto

Premiér Malcolm Turnbull a minister pre ochranu hraníc Peter Dutton dnes odmietli komentovať mediálne správy, že islamistickí extrémisti zamýšľali zabiť ľudí v lietadle jedovatým plynom a podomácky vyrobenou bombou vyzerajúcou ako kuchynský mlynček.
V sobotu zatkli v Sydney pri raziách štyroch mužov – dvoch libanonských otcov a ich dvoch synov. Zatiaľ ich ešte neobvinili. Komisár austrálskej federálnej polície Andrew Colvin dnes informoval, že ich na základe rozhodnutia súdu môžu zadržiavať sedem dní od zatknutia v súlade protiteroristickými zákonmi. “Odôvodnene sa domnievame, že sme zmarili vierohodný pokus o útok na lietadlo,” povedal. Zopakoval, že hrozbou bolo “zariadenie”, ale nespresnil, či bolo výbušné.
Vláda sa zatiaľ nevyjadrila ani k správam, že podozriví neboli dosiaľ známi austrálskym bezpečnostným orgánom a zadržali ich po tipe od zahraničnej spravodajskej služby.
Denník The Daily Telegraph informoval, že páchatelia chceli vyrobiť bombu z drevených hoblín a explozívneho materiálu umiestneného v kuse kuchynského vybavenia, ako je mlynček. Polícia urobila v sobotu razie v piatich domácnostiach a zhabala medziiným aj mlynček na klobásy. V rámci plánu mali zariadenie vpašovať na let zo Sydney pravdepodobne do Dubaja ako príručnú batožinu, dodáva austrálsky denník.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.