Halle 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Julian Stratenschulte)

Na 16-ročného Sýrčana, ktorý prišiel do Nemecka ako maloletý utečenec bez sprievodu akejkoľvek osoby a o ktorého sa neskôr starali na statku evanjelickej mládeže v Bobbe, vydal Krajinský súd v Halle v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko zatykač pre podozrenie z prípravy teroristického útoku v Berlíne.
Ilustračné foto

Navyše sa proces s neplnoletým Sýrčanom, ktorý sa v Halle začal podľa mládežníckeho trestného práva pred dvoma týždňami, presunie vzhľadom na závažnosť podozrenia na Vrchný krajinský súd v Berlíne.
Informoval o tom dnes Stredonemecký rozhlas (MDR) s odvolaním sa na hovorcu súdu v Halle.
Mladík sa podľa podozrenia vyšetrovateľov stal po príchode do spolkovej republiky akýmsi spiacim členom tzv. Islamského štátu (IS). Podľa Krajinského súdu v Halle naznačil pripravenosť spáchať teroristický útok v Berlíne na príkaz alebo z vlastnej iniciatívy, navyše zhromažďoval a distribuoval propagandistický materiál džihádistov z IS. Z internetu si stiahol 94-stránkový návod na výrobu kalašnikova do svojho mobilu, práve touto zbraňou chcel útočiť v nemeckej metropole.
Až doteraz sa neplnoletý Sýrčan napriek podozreniam nachádzal na slobode, v pondelok však na neho vydali zatykač a rozhodli, že proces s ním bude pokračovať v Berlíne. Dôvodom vydania zatykača je nebezpečenstvo úteku stíhanej osoby, ako aj predpoklad, že sa nevzdala plánov na spáchanie teroristického útoku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.