Berlín 19. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/dapd/Nigel Treblin)
 

Nemecko sa zúčastní cvičenia NATO v Nórsku – možno je to najväčšie cvičenie od doby studenej vojny. Ako uvádza nemecký televízny kanál N-TV, bundeswehr nechce vystupovať  v druhoradých rolách a vysiela na cvičenie okolo 8 tisíc vojakov, to znamená takmer trikrát viac než v minulých rozsiahlych manévroch aliancie v roku 2015.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pózuje s vojakmi

Nemecko patrí k najväčším účastníkom cvičenia Trident Juncture, ktoré zjednotí celkovo viac než 40 tisíc vojakov z približne 30 krajín NATO a partnerských štátov. Cvičenie sa má konať v Nórsku od 25. októbra do 7. novembra, uvádza sa v článku.
Keď NATO uskutočnilo v roku 2015 cvičenie porovnateľné rozsahom, bundeswehr tam vyslal okolo 3 tisíc vojakov. V tomto roku však vďaka účasti v Trident Juncture Nemecko dosiahlo rekordný počet svojich účastníkov medzinárodného cvičenia. Krajina vydala na uskutočnenie cvičení podľa údajov Ministerstva obrany Nemecka okolo 90 miliónov eur.
Uvádza sa, že od začiatku ukrajinskej krízy v roku 2014 NATO značne zvýšilo rozsah uskutočnených cvičení. Okrem iného majú zastrašovať Rusko, ktorého nebezpečie pociťujú predovšetkým východné krajiny aliancie — Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. V tomto roku sa veľké cvičenie koná v Nórsku, to znamená v jednej z piatich krajín aliancie, hraničiacich s Ruskom.
 

Príspevok N-TV: Nemecko usiluje o vedenie na cvičení NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.