Washington 2. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:sputnik screenshot)
 

Ruský hraný film Sobibor o povstaní v nacistickom tábore smrti počas druhej svetovej vojny musí byť ukázaný širokému obecenstvu v USA, domnieva sa zvláštny vyslanec pre problémy holocaustu Thomas Yazdgerdi

Záber z filmu

Premiéra filmu sa konala v utorok na ruskom veľvyslanectve vo Washingtone. Boli na ňu pozvaní predstavitelia MZV USA, diplomatických misií vrátane veľvyslanectva Izraela, spoločenských organizácií a tiež vojnoví veteráni. Pri príležitosti premiéry bola na ruskom veľvyslanectve otvorená výstava s kópiami fotografií a archívnych dokumentov o udalostiach, ktoré sa stali námetom filmu.
„Myslím si, že je potrebné ho premietať všade. Domnievam sa, že také filmy prehlbujú naše chápanie holocaustu,” prehlásil predstaviteľ MZV USA ruským novinárom.
„To je veľmi silný film, a je to veľmi trápne… Je ťažko sa na to dívať, je to ale nutné, pretože ľudia musia vedieť, že sa podobné veci naozaj stali, že táto vojna bola,” dodal.
V Česku je premiéra tohoto filmu naplánovaná na 6. mája v kine Dlabačov. Do Prahy príde i predstaviteľ hlavnej úlohy Konstantin Chabenskij.
 

Príspevok MZV USA odporúča, aby si ruský film Sobibor pozrelo čo najviac ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.