Idlib 16. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Syrian Civil Defense White Helmets via AP)
 
Moskva pozorne sleduje situáciu v Idlibe. Objavujú sa totiž informácie, že ozbrojenci zo skupiny Hayat Tahrir al-Sham (bývalá teroristická skupina An-Nusrá, ktorá je v RF zakázaná) pripravujú inscenáciu chemického útoku. Uviedla to oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová

Ilustračné foto

“Pozorne sledujeme situáciu v idlibskej deeskalačnej zóne. Teroristi z organizácie Hayat Tahrir al-Sham, ktorí tam pôsobia, neodstúpili provokatívne útoky voči vládnej armáde. Od začiatku roka bolo zaznamenaných viac ako 460 takýchto incidentov. Viac ako 30 ľudí bolo zabitých a asi sto ich bolo zranených, “uviedla Zacharovová na piatkovom brífingu.
Hovorkyňa MZV RF Maria Zacharovová ďalej dodala: “Vážne znepokojenie vzbudzujú nanovo sa objavujúce správy, ktoré tvrdia, že ozbrojenci zo skupiny Hayat Tahrir al-Sham s pomocou známych Bielych prilieb pripravujú ďalšiu inscenáciu s použitím toxických látok, pričom zodpovednosť za použitie chemických látok chcú pripísať vládnym silám. Teroristi umiestňujú strely v provinciách Aleppo, Idlib, Latakia a Hamá. ”
Na základe výsledkov rokovaní prezidentov Ruska a Turecka, teda krajín garantujúcich prímerie v Sýrii, podpísali ministri obrany oboch krajín 17. septembra 2018 v Soči memorandum o stabilizácii situácie v idlibskej zóne deeskalácie. Takisto sa dohodli na zriadení demilitarizovanej zóny v Idlibe.
Nezákonne ozbrojené skupiny a bojovníci teroristickej skupiny an-Nusrá naďalej porušujú prímerie a destabilizujú situáciu v demilitarizovanej zóne v Idlibe. Teroristi pravidelne útočia pomocou rakiet a mínometov na osady na severe provincie Hamá a v hornatých oblastiach Latakia. Teroristické skupiny sa ďalej pravidelne pokúšajú napadnúť pozície sýrskej armády pozdĺž demilitarizovanej zóny. Samotní teroristi z an-Nusrá zatiaľ od menších zoskupení získavajú späť územia v Idlibe, pričom zaberajú čoraz viac miest a dedín.
 
Príspevok MZV RF: Existujú informácie, že ozbrojenci v Idlibe pripravujú inscenáciu chemického útoku zobrazený najskôr Hlavné správy.