Praha 16. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 
Česko berie na vedomie rozhodnutie palestínskeho ministerstva zahraničných vecí povolať si svojho veľvyslanca v ČR na konzultácie. Nebude však zatiaľ konať recipročne. Pre TASR to v stredu uviedla hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí ČR Michaela Lagronová

Na snímke šéf českej diplomacie Martin Stropnický

Palestínske ministerstvo zahraničných vecí povolalo na konzultácie svojich veľvyslancov zo štyroch krajín Európskej únie, ktorých zástupcovia sa zúčastnili na oslave otvorenia novej americkej ambasády v Jeruzaleme.
“ČR o tom informovalo palestínske veľvyslanectvo. Berieme to na vedomie. A v tejto chvíli necítime potrebu pristúpiť k recipročnému kroku,” uviedla Lagronová.
Hovorkyňa českého rezortu diplomacie taktiež potvrdila, že veľvyslanec ČR v Izraeli sa zúčastnil slávnostnej recepcie, ktorá sa konala pri príležitosti osláv otvorenia amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme. Spresnila, že český veľvyslanec sa zúčastnil “recepcie, ktorá sa uskutočnila na izraelskom ministerstve zahraničných vecí a na ktorú dostal pozvánku od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua”.
Česko má na palestínskom území styčný úrad v Ramalláhu a honorárneho konzula v Betleheme.
Palestínčania, ktorí žiadajú, aby bol Izraelom anektovaný východný Jeruzalem ich hlavným mestom, ostro kritizovali s presťahovanie veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema.
Výhrady voči presťahovaniu ambasády vyjadrila aj Európska únia. Avšak predstavitelia štyroch európskych krajín, kritizovaných Palestínčanmi, sa napriek tomu zúčastnili sa na nedeľnej slávnostnej recepcii, na ktorej izraelskí činitelia privítali delegáciu USA pred pondelkovým oficiálnym presťahovaním ambasády.
Palestínčania uviedli, že účasť zástupcov štyroch európskych krajín na uvedenej recepcii považujú za “závažné porušenie medzinárodného práva”.
 
Príspevok MZV ČR: Po stiahnutí palestínskeho veľvyslanca z Česka nebudeme konať recipročne zobrazený najskôr Hlavné správy.