“Myšlienky, príkazy prichádzajú zhora, ako v sekte…” Členovia strany obviňujú Macrona z nedemokratickosti

Paríš 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Martin Meissner

Aký rýchly bol vzostup, taký rýchly, zdá sa, je i pád. Prezident Macron mesiac po mesiaci stráca percentá popularity, predstihol dokonca i svojho predchodcu Hollanda, ktorý je považovaný za najneobľúbenejšieho prezidenta v histórii  V. republiky a predsa v rovnakom čase od svojho zvolenia mu dôverovalo viac ľudí, než prezidentovi Macronovi.
Na snímke Emmanuel Macron

Veľkým problémom čelí i jeho vlastné hnutie LREM. “ LREM strana v stave depresie“ … “Zakladateľ  LREM prirovnáva Macronovo hnutie k sekte,” to sú ukážky titulkov článkov francúzskych médií venujúcich sa situácii v Macronovom hnutí.
Laurent Saint -Martin, viceprezident LREM uviedol, že strana sa nachádza “v stave depresie“. Kritizovaná opozíciou, kritizovaná verejnosťou,kritizovaná vlastnými členmi…
Opozícia kritizuje poslancov LREM, že hlasujú  bez premýšľania, tak ako im prikážu, členovia strany  sa čoraz menej zapájajú a šéf hnutia Macron nedokáže zastaviť  svoj prepad v prieskumoch.
Ako uvádza Franceinfo stovka členov hnutia sa chystá vystúpiť zo strany na kongrese hnutia, ktorý sa koná v sobotu 18. novembra v Lyone. Medzi stovkou členov, ktorí sa chystajú hnutie opustiť, sú bežní členovia hnutia, ale aj poslanci a regionálni zástupcovia.
Skupina rebelov, ktorá sa  nazýva “100 demokratov” vydala vyhlásenie, v ktorom obviňuje hnutie LREM  z nedostatku demokracie, neexistencie slobody názoru, ani  prípustnosti vnútornej kritiky vedenia. Kritici obviňujú vedenie, že vytvárak kult osobnosti okolo šéfa Macrona.
Jeden zo zakladateľov hnutia, Guy Contrastin, v rozhovore pre spravodajkú televíziu BFMTV uvedol, že LREM je “všetko iné než ústretová a empatická”. Skupina nespokojencov obviňuje hnutie z arogancie, prezieravosti, zastrašovan a vyhrážania.
Guy Contrastin v rozhovore vysvetlil, že hnutie zakladal s veľkým entuziazmom s nádejou v obnovu politiky a demokracie, ale všetky jeho nádeje vyprchali. „Ako chcete motivovať ľudí, ktorí nemajú účasť na rozhodnutiach a ktorých nepočúvate?“ pýta sa Contrastin. „Mám pocit, že to čo prežívame je karikatúra managementu. Myšlienky, príkazy prichádzajú zhora, ako v sekte…“
Katarína Hanzlíková

ZDROJ >>

Komentujte :)