Štokholm 8. apríla 2017 (HSP/breitbart/Foto: Victoria Kawesa Facebook)

Líderka Švédskej Feministickej Iniciatívy (FI) reaguje na kritické správy o lokálnej moslimskej škole, ktorá segreguje deti na základe pohlavia, a tvrdí, že problémom v migrantských no-go zónach nie je islam, ale muži a rasizmus.

Na snímke Victoria Kawesa

Victoria Kawesa, ktorá vedie FI, zaútočila na kritikov svojej strany tvrdiac, že deti v Moslimskej škole sú segregované v školských autobusoch a v triedach ako výsledok „patriarchátu“ a nevychádzajú z náboženstva islam, uvádza Expressen. Viac o segregácii detí na tejto škole TU.

FI bola skritizovaná rodeným Iránčanom, členom parlamentu za Umiernenú stranu Hanifom Balim, ktorý povedal: „FI nedokáže ani diagnostikovať problém, a nie to ešte prísť s riešením tohto problému.“ Bali, ktorý vyrastal v no-go zóne v Husby Štokholme prevažne medzi migrantmi uviedol, že tieto postoje prezentované školou, boli na predmestí bežné. Vysvetľoval, že jeho rodina potvrdila, že jediný spôsob na presadenie zmeny je, že za ňou bude celá komunita.

Kawesa na tieto slová reagovala útočne, tvrdiac: „tento patriarchálny útlak je v celej spoločnosti.“

„Patriarchát existuje vo všetkých náboženstvách, národnostiach a pri ľuďoch všetkých farieb pleti. Spoločným menovateľom je útlak mužov a ich dominancia.“

Líderka FI tiež obviňovala rasizmus: „je to kultúra rasistických politík, ktorá zhromažďuje problémy a bráni nám vidieť reálne príčiny opresie patriarchátu.“

Švédsky premiér, Stefan Löfven, tiež okomentoval situáciu ohľadom školy o označil činy školy ako „nechutné.“

„Ak je to akýmkoľvek spôsobom schvaľované školou, myslím, že takáto škola by mala byť zatvorená,“ uviedol premiér.

Televízny program “Kalla Fakta”, ktorý na situáciu v škole poukázal, tiež hovoril o situácii žien v migrantmi – obývanej periférii Štokholmu. Jedna žena v programe uviedla, že ju obťažovali lokálni islamskí fundamentalisti iba pre to, že mala psa.

Feministky v tejto oblasti opúšťajú perifériu práve kvôli obťažovaniu. Informovali sme o tom TU.

Lokálne vedenie v Husby vyhlásilo, že sa pokúsi vyriešiť problém s obťažovaním žien implementovaním „feministického mestského plánovania,“ ktoré počíta s lepším osvetlením v centre predmestia a presťahovaním kaviarne, kde by sa ženy cítili bezpečnejšie.

Viktoria Dandárová