Osvienčim 23. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)
 
Múzeum, v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime, požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka. Na výzvu upozornila britská stanica BBC, ktorá pripomenula, že nacisti v Osvienčime zavraždili skoro milión Židov a desiatky tisíc ďalších ľudí, hlavne Poliakov

Na snímke vstupná brána s nápisom “Arbeit macht frei”

Múzeum vyzvalo ľudí pomocou sociálnych sietí a poprosilo ich, aby “rešpektovali” pamiatku tých, ktorí boli zabití. Ľuďom tiež pripomenuli, aby pri fotografovaní brali do úvahy symboliku miesta.
BBC uvádza, že nacisti zavraždili viac ako 1,1 milióna Židov v Osvienčime. Stovky tisíc ďalších zomrelo, išlo hlavne o Poliakov. “Pamätajte, že ste na mieste, kde zabili viac ako milión ľudí. Majte úctu k ich pamiatke. Sú lepšie miesta, kde sa dá naučiť chodiť po koľajniciach, než na mieste symbolizujúcim deportácie státisícov ľudí k vyhladeniu,” uviedlo múzeum na svojom twitterovom účte.
Príspevok sa stal obľubeným a ľudia vítali správu, ktorú múzeum zverejnilo.
“Toto je veľmi dôležité upozornenie, naše selfie návyky sa vymkli kontrole,” odvetila v reakcii na výzvu múzea používateľka Twitteru Francesca.
Ďalšia komentujúca, Moran Blytheová, napísala: “Nechápem, prečo ľudia používajú Osvienčim ako pozadie a robia si tam zábery, ako sa smejú na tomto mieste, keď vedia, že tam zavraždili tisíce nevinných ľudí.”
Nejde pritom o prvý problém spojený s fotografovaním v Osvienčime. Breanna Mitchellová, z Alabamy, si v roku 2014 vyfotila v Osvienčime pár selfie fotografií so širokým úsmevom, ktoré na internete vyvolali rozruch a dospievajúcemu dievčaťu začali na mobil prichádzať vyhrážky smrti.
V roku 2017, Shahak Shapira, izraelsko-nemecký spisovateľ, skopíroval 12 selfie vyhotovených pri berlínskom pamätníku holokaustu a nahradil pozadie scénami z koncentračných táborov. Povedal, že chce, aby ľudia „vedeli, čo vlastne robia.“
 

 
Príspevok Múzeum v Osvienčime žiada turistov, aby si nerobili selfie fotografie na koľajisku zobrazený najskôr Hlavné správy.