Bratislava 17. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)
 
Vo februári otriasla obcou Veľká Mača a aj celým Slovenskom tragédia, keď médiá priniesli správu o zavraždení mladého novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Na miesto odvtedy prichádzali občania, ale aj novinári či politici, aby si uctili pamiatku obetí. Začala sa aj diskusia, čo s domom po mladom páre, na ktorý si krátko predtým zobrali úver. Rodiny Jána a Martiny však majú údajne odlišný názor na ďalšie plány s domom po ich deťoch

Na snímke policajné a hasičské autá pri dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej počas rekonštrukcie vraždy vo Veľkej Mači

Už v apríli sme informovali o tom, že kontroverzný “umelec” Peter Kalmus mal s domom po zavraždenej dvojici isté plány. Matka Martiny Kušnírovej v tom čase potvrdila, že ju kontaktovali aktivisti s cieľom odkúpiť dom a organizovať v ňom novinárske sympóziá.
Kalmus, známy z prípadov poškodzovania pamätníkov s komunistickými symbolmi, uviedol: “Chceli by sme urobiť verejnú zbierku a z tých peňazí odkúpiť dom. Vytvorili by sme občianske združenie, ktoré by ho vlastnilo. Mohli by sa v ňom organizovať rôzne novinárske sympóziá,” povedal a doplnil, že už má v hlave aj dizajn exteriéru pripravovaného projektu.
Ich predstava rátala s tým, že nad bránou bude bizarný nápis: “V tomto dome boli zavraždení novinár Janko Kuciak a jeho snúbenica archeologička Martina Kušnírová. Premiér vlády bol Robert Fico, minister vnútra Róbert Kaliňák,” avizoval Kalmus (viac v článku).
Medzičasom sa k situácii vyjadril aj Trnavský samosprávny kraj (TSK), ktorý by si v dome predstavoval zrealizovať múzeum slobodného slova.
Televízia Markíza však cez víkend priniesla správu, že okolo plánov s rodinným domom vo Veľkej Mači sú rozpory medzi rodinami Kuciakovcov a Kušnírovcov, pričom zdôrazňuje, že nehnuteľnosť je stále zaťažená hypotékou.
Matka Martiny Kušnírovej, Zlatica, sa prikláňa k návrhu TSK na vytvorenie múzea. Rodičia Jána Kuciaka, si ale údajne nevedia predstaviť, že by niekto chodil priamo na miesto, kde niekto zastrelil ich syna.
 
Príspevok Múzeum, či novinárske sympóziá? Rodičia Jána a Martiny majú odlišný názor na to, čo ďalej s domom vo Veľkej Mači zobrazený najskôr Hlavné správy.