Berlín 15. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:twitter)

Narušiteľa, ktorý bežal k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej po jej opätovnom zvolení do funkcie Spolkovým snemom (Bundestag) v Berlíne, umiestnili na psychiatrické nemocničné oddelenie. Agentúra DPA o tom informovala vo štvrtok s odvolaním sa na berlínsku políciu a Spolkový kriminálny úrad (BKA) vo Wiesbadene.

Na kombosnímke Angela Merkelová a ochrankári, ktorí zasahujú proti narušiteľovi

Zadržaná osoba, ktorú premohli dvaja ochrankári iba niekoľko metrov od Merkelovej, bola identifikovaná ako 23-ročný muž afganského pôvodu.
Incident pred sídlom Bundestagu sa odohral bezprostredne po stredajšom hlasovaní poslancov, keď Merkelová vychádzala z budovy, aby nastúpila do svojej limuzíny. Nie je pritom jasné, ako sa mohol uvedený muž dostať do blízkosti opätovne zvolenej kancelárky.
Berlínska polícia uviedla, že v tejto súvislosti nedošlo k nijakým zraneniam. Proti nemenovanému narušiteľovi bolo podané trestné oznámenie pre kladenie odporu verejnému činiteľovi.
Udalosť je zachytená na videozáberoch, ktoré zverejnili spravodajské kanály Die Welt a Phoenix. Na týchto nahrávkach sa zdá, že muž niečo kričí, nie je mu však rozumieť. Podľa predošlých informácií DPA mohlo ísť o arabskú frázu “Alláhu akbar”, teda “Boh je najväčší”.
Merkelová začala v stredu svoje štvrté funkčné obdobie na čele spolkovej vlády, keď ju dopoludnia opätovne zvolila do funkcie nadpolovičná väčšina poslancov Bundestagu a prevzala si menovací dekrét od prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.