Paríž 26. septembra 2018 (HSP/Foto:Sputnik-Vitaliy Belousov)
 
Vo Francúzsku udelili prvú pokutu za sexistickú urážku, čo sa od nedávneho zavedenia novely o sexuálnych deliktoch stalo priestupkom. Za “slovné obťažovanie” ženy v autobuse dostal 31-ročný muž pokutu 300 eur. Uvádza server iDnes.cz.

Ilustračné foto

Muž pod vplyvom alkoholu minulú stredu v autobuse neďaleko Paríža povedal žene, že je pobehlica, že má veľké prsia a taktiež ju pleskol po zadku.
Napadnutá žena sa obrátila na vodiča autobusu. Agresor sa následne dostal do slovného aj fyzického sporu s vodičom, ktorý privolal políciu a do jej príchodu zamkol dvere autobusu.
Súd vymeral útočníkovi pokutu za sexistickú urážku a za napadnutie dvoch ľudí tiež niekoľkomesačný trest odňatia slobody.
“Ide o prvého odsúdeného za sexistickú urážku na celoštátnej úrovni,” potvrdila agentúre AFP prokuratúra.
Novelu zákona o sexuálnom prečinoch francúzsky parlament definitívne schválil v auguste. Server BBC píše, že zákon umožňuje udeliť pokutu na mieste až vo výške 750 eur.
Štátna tajomníčka pre rovnosť pohlaví Marlene Schiappaová stanovila spodnú hranicu pre okamžitú pokutu za nový verbálny priestupok na 90 eur. “Prvý odsúdený za sexistickú urážku! Poklona za duchaprítomnosť vodiča autobusu a za potrestanie páchateľa. Spoločne skoncujeme so sexuálnym a sexistickým násilím,” uviedla Schiappaová.
Vo Francúzsku podľa nedávneho prieskumu viac ako polovica žien (53 percent) uviedla, že zažili sexuálne obťažovanie či napadnutie.
 
Príspevok Muž vo Francúzsku nazval ženu pobehlicou, dostal historický prvý trest za sexistickú urážku zobrazený najskôr Hlavné správy.