Hawthorne 28. júna 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
V rohu sídla spoločnosti SpaceX v meste Hawthorne v Kalifornii pôsobí pod vedením Elona Muska aj malá tajomná škola Ad Astra (“K hviezdam”), ktorá sa zaoberá ambicióznymi projektmi, okrem iného aj to, ako porážať zlú umelú inteligenciu, informuje Ars Technica

Na snímke Elon Musk

Pritom nejde o žiadnych akademikov či zamestnancov, ale priemerný vek skupiny je len 10 rokov. Už dobré štyri roky táto experimentálna nezisková škola ticho vzdeláva päť Muskových synov a deti vybraných zamestnancov SpaceX a významných ľudí z blízkeho Los Angeles.
Ad Astra “presahuje tradičné školské systémy na všetkých relevantných témach prostredníctvom jedinečných skúseností založených na projektoch”, uvádza nepublikovaný dokument spracovaný s americkou službou IRS (Internal Revenue Service).
Študenti školy Ad Astra absolvujú náročné technické projekty, obchodujú s vlastnou menou a nemusia sa venovať témam, ktoré ich nezaujímajú. Spolupracujú v tímoch s niekoľkými formálnymi hodnoteniami a nedostávajú žiadne známky.
Škola Ad Astra verí, že prinesie do vzdelávania revolúciu rovnakým spôsobom, ako Tesla priniesla do dopravy a SpaceX do raketového priemyslu.
Ale veľa sa o nej nedozvieme. Jej internetová stránka obsahuje len logo a e-mailovú adresu. Ani samotný Musk o nej prakticky nič nepovedal a jeho spoločnosti ju odmietajú komentovať. Aj správa IRS nejde do konkrétností a možno rozhovor z roku 2017 s vedúcim školy Joshoum Dahnom niečo o nej prezrádza.

Napriek tejto tajomnosti je obrovský záujem o túto školu medzi rodinami v Los Angeles, ako píše Christina Simonová v knihe “Beyond the Brochure”, ktorá je sprievodcom pre súkromné ​​základné školy v meste. Pri poslednom zápise v roku 2017 prišlo až okolo 400 rodičov, ale kapacita bola len 12.
Bežné informácie o škole nedostávajú dokonca ani rodičia žiakov. Asi polovica rodičov pracuje v SpaceX.
“Začali sme s ôsmimi deťmi v skutočne malej konferenčnej miestnosti s priehľadnými stenami,” povedal vedúci školy Joshua Dahn. Teraz v priestoroch SpaceX sú pre nich špecializované učebne a laboratórium pre chemické spracovanie, laptop Mac pre každého z nich a aj jedlo. Elon Musk vyčlenil pre školu v rokoch 2014 a 2015 až 475-tisíc dolárov a pribúdaním študentov (teraz ich je 31) bude dávať pravdepodobne ešte viac.
 
Príspevok Musk zriadil tajomnú elitnú školu, ktorá vzdeláva aj všetkých jeho synov zobrazený najskôr Hlavné správy.