Ankara 13. novembra 2017 (HSP/DWN/Foto:YouTube)
 
Zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk navštívil Turecko. Rozhovory sa zamerali na spoluprácu v automobilovom priemysle a vesmírnych projektoch
Na snímke Elon Musk a Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan minulý týždeň prijal v Ankare šéfa americkej automobilky Tesla Elona Muska. V centre debaty bol projekt tureckej vlády, ktorá túži vyvinúť prvé turecké hybridné auto. Druhým bodom rozhovoru bol plán Turecka do roku 2020 a 2021 vyniesť na obežnú dráhu satelity Turksat 5A a Turksat 5B.
Novinár novín Hürriyet Ersu Ablak sa na stretnutie Muska a Erdogana pozerá kriticky. V článku vysvetľuje: “Muskova návšteva sa nemá brať vážne. Nemôžeme ťažiť z vízie Muska, pretože zaostávame príliš veľmi za technologickou úrovňou jeho spoločností. (…) Už nás navštívili poprední svetoví technologickí giganti. Bill Gates prišiel do Turecka v roku 2005 a bol to veľký okamih. Stretol sa nielen s premiérom Erdoğanom, ale aj s mnohými miestnymi podnikateľmi. Našiel som k tejto udalosti novinový nadpis. Ten uvádza, že spoločnosť Microsoft investuje do Turecka a že Gates venuje 4,5 miliardy dolárov na zvýšenie pôrodnosti krajiny. Dnes môžem povedať, že nič z toho sa nestalo. Stále sme krajinou, ktorá kupuje produkty spoločnosti Microsoft. (…) V každom prípade nepotrebujeme Muska na výrobu vlastných áut! Vieme, že Erdoğan berie tento problém veľmi vážne. Keď je v takých veľkých úlohách silné vedenie, je vždy ľahšie plniť tieto úlohy. To, čo skutočne potrebujeme, je náš vlastný Elon Musk.”
Začiatkom novembra oznámil Erdoğan plány na vývoj tureckého automobilu, ktorá má riešiť problém dopravy v krajine. Vozidlo by malo  vyvinúť konzorcium piatich tureckých spoločností do roku 2021. Konzorcium zahŕňa spoločnosti BMC, Anadolu Group, Vestel, Turkcell a Zorlu Holding.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.