Mugabeho nástupca Mnangagwa sa vrátil do vlasti

Harare 22. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Tsvangirayi Mukwazhi)

Pravdepodobne budúci zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa, ktorý vo funkcii nahradí dlhoročného lídra Roberta Mugabeho, vystúpil v stredu prvýkrát na verejnosti po tom, čo sa vrátil do vlasti z Juhoafrickej republiky. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke Emmerson Mnangagwa

Mnangagwa (75), ktorý bol donedávna Mugabeho viceprezidentom, sa po návrate do vlasti nadšenému niekoľkotisícovému davu prihovoril pred sídlom vládnucej strany Africký národný zväz Zimbabwe – Vlastenecký front (ZANU-PF) v metropole Harare. Urobil tak deň po odstúpení Roberta Mugabeho, ktorý v krajine vládol 37 rokov.
“Dnes stojíme pri zrode novej demokracie. Vôľa ľudu vždy zvíťazí. Zaväzujem sa, že vám budem slúžiť,” povedal Mnangagwa jasajúcemu davu svojich stúpencov a zároveň sa zimbabwianskym ozbrojeným silám poďakoval za pokojné prevzatie moci v krajine.
Mnangagwa, má podporu armády, ktorá minulý týždeň prevzala moc. Podporuje ho aj vplyvné združenie vojnových veteránov. Obe tieto organizácie sa obávali, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej nepopulárnej manželke Grace.
Odvolanie Mnangagwu viedlo k politickej kríze a jeho úteku do susednej Juhoafrickej republiky. Mnangagwa má byť uvedený do funkcie prezidenta a zložiť slávnostnú prísahu v piatok.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)