Bratislava 12. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Baumann)

Ministerstvo spravodlivosti predstavilo, ako bude vyzerať nový Obchodný register SR, ktorý chce spustiť do prevádzky v roku 2019. Verejné vypočutie k štúdii uskutočniteľnosti národného projektu bolo v piatok (10.3.). Odborníci rezortu ju prezentovali zástupcom podnikateľského prostredia, tretieho a akademického sektora

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská

Ministerstvo vedené Luciou Žitňanskou (Most-Híd) pripravuje projekt, ktorý má odbremeniť súdy zaťažené touto agendou, zlepšiť kvalitu údajov zapísaných v Obchodnom registri a zvýšiť kvalitu služieb. Ministerka sľubuje napríklad uľahčenie registrácie spoločností, ktoré má v niektorých situáciách prebiehať takmer on-line spôsobom.

„Zvažujeme rôzne možnosti aj externých registrátorov, ktorí by mohli registrovať veci do Obchodného registra, aby banálne úkony nemuseli robiť súdy,“ priblížila Žitňanská. Informačný systém má obsahovať nové funkcionality, ktoré podľa šéfky rezortu patria do 21. storočia. To súčasná platforma, ktorá vznikla v roku 2004, neumožňuje.

Verejné vypočutie ako aj predošlé neverejné sedenie organizuje ministerka s cieľom, aby sa projekt informačného systému nastavil správne už vo fáze štúdie uskutočniteľnosti. „Štúdia uskutočniteľnosti je v mnohom určujúca, či tie výsledky nakoniec budú dobré alebo nie, pretože keď je začiatok zle zadefinovaný, tak nemôže byť dobrý výsledok,“ zdôraznila Žitňanská s tým, že verí v otvorenosť procesov.

Riadiaci orgán má štúdiu uskutočniteľnosti schvaľovať vo štvrtok 16. marca. Predstavitelia mimovládnej organizácie Slovensko.digital, ktorí sa zúčastnili aj piatkového verejného vypočutia na ministerstve, navrhnú podpredsedovi vlády pre investície a informatizáciu Petrovi Pellegrinimu jej schvaľovanie odložiť. Podľa výkonného riaditeľa organizácie Jána Hargaša má projekt nedostatky v technickom riešení a implementačnom prístupe.

„Určite oceňujeme, že projekt prešiel cez verejné pripomienkovanie a je záujem očividne z ministerstva o to, aby sa odborná verejnosť mohla do projektu pozrieť, vyjadriť sa k nemu a aj zapracovať naše pripomienky,“ pochválil Hargaš, podľa ktorého môže byť projekt v tomto smere príkladom pre ostatných.

Slovensko.digital však vytýka, že opäť ide o veľký monolitický projekt, čo je v rozpore s vlani prijatou národnou koncepciou informatizácie. „Myšlienka je rozdeľovať projekty na menšie, aby sa podporila tá konkurencia,“ vysvetlil Hargaš. O veľké projekty sa totiž môžu uchádzať iba veľkí dodávatelia a nemajú sa k nim možnosť dostať menšie alebo špecializované IT firmy.

Organizácia vidí nedostatok i v implementačnom prístupe, keď ide o takzvaný veľký vodopádový projekt, ktorý je realizovaný naraz a nie rozdelený do viacerých malých celkov realizovaných postupne, čo umožňuje častejšie zapracovať spätnú väzbu od používateľov. „To nie je náš výmysel. Napríklad v Dánsku robili práve Obchodný register veľmi podobnou metódou,“ doplnil Hargaš.