Bratislava 31. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Rezortu spravodlivosti sa v končiacom sa roku 2018 pod vedením ministra Gábora Gála (Most-Híd) podarilo vypracovať viacero zákonných zmien a ďalších opatrení. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová, medzi to, čo sa podarilo ministerstvu spravodlivosti počas jeho riadenia Gálom, teda od 22. marca až do konca tohto roka, patrí novela zákona o probačných a mediačných úradníkoch, ktorá sa zaoberá najmä požiadavkami na flexibilnejšie postupy v trestnom konaní, ktoré zaistia efektívnejšie ukladanie a výkon alternatívnych sankcií

Na snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd)

V tejto súvislosti širšia pracovná skupina, ktorú zriadil minister spravodlivosti, analyzuje možnosti rozsiahlejšieho nasadenia elektronických náramkov u odsúdených a ďalších osôb.
Medzi tohtoročné úspechy radí MS SR aj novelu „protischránkového“ zákona, ktorú začalo ministerstvo pripravovať ešte pod vedením Lucie Žitňanskej. Cieľom novely, na ktorej pracoval ten istý tím odborníkov ako na samotnom zákone, je odstrániť aplikačné problémy v praxi. Rezortu spravodlivosti sa tiež podarilo presadiť zmeny pri voľbe ústavných sudcov. Podľa ministerstva „zmeny, ktoré sa v rokovacom poriadku v zákone o Ústavnom súde SR podarilo presadiť, dosť výrazným spôsobom pomáhajú poslancom, aby bol výber otvorený, transparentný a spravodlivý“. Ministerstvo vypracovalo aj návrh pre proces voľby európskeho prokurátora a návrh zákona o zastúpení SR v orgánoch Európskej prokuratúry bol schválený. Slovensko tak vyberá vhodných kandidátov na svojich zástupcov v Európskej prokuratúre, ktorá zabezpečí efektívnejšie stíhanie trestnej činnosti proti finančným podvodom v EÚ, pripomenulo MS SR v tlačovej správe. Manipulácia so zdravotným záznamom bude trestným činom, avizuje ministerstvo. Lekársky záznam totiž bude úradným záznamom, ktorého falšovanie a pozmeňovanie bude trestným činom. Táto zmena sa má stať súčasťou najbližšej novelizácie trestných kódexov. Platy justičných zamestnancov od roku 2019 porastú, pripomína MS SR. Ako približuje, 4 500 zamestnancov justície si polepší o 24 percent, čo na výplatnej páske vychádza približne o 100 eur v hrubom viac.
Ministerstvo spravodlivosti ďalej v roku 2018 prišlo s návrhom transparentných pravidiel pri využívaní a odmeňovaní advokátov zo strany štátu a s návrhom zákona o ústavnom súde. Pritom návrh zákona o ústavnom súde podľa rezortu spravodlivosti vytvoril novú zákonnú úpravu regulujúcu organizáciu ústavného súdu, spôsob konania pred ústavným súdom a postavenie jeho sudcov. Mal by zefektívniť prácu ústavného súdu a posilniť tým ochrany základných práv. Návrh zákona zároveň „reaguje na súčasne predkladanú novelu ústavy v oblasti ustanovenia sudcov ústavného súdu do funkcie, ďalej v oblasti výberového procesu kandidátov v Národnej rade SR a v oblasti zániku funkcie sudcu všeobecného súdu, ak tento dosiahne vek 70 rokov“, objasnilo MS SR. Avizuje aj novelu Občianskeho zákonníka, ktorá bude doteraz jeho najväčšou zmenou a má občanovi pomôcť zorientovať sa v svojich právach. Ako ďalej pripomína MS SR, vo finále prípravy sú návrhy pre zastavenie starých exekúcií, zlepšenia obchodného registra a návrh zákona o zaistení majetku.
Intenzívne sa ministerstvo spravodlivosti tento rok venovalo aj priestorovým problémom ministerstva, ako aj súdov. Vláda schválila zámer, že budova, kde sú všetky okresné súdy v Košiciach, kde sídli aj krajský súd, bude kompletne zrekonštruovaná a získa aj prístavbu a nadstavbu. Minister Gál ukončil dlhoročne neriešenú kritickú priestorovú situáciu sídla ministerstva a Najvyššieho súdu SR výberom novej administratívnej budovy pre rezort. Minister ďalej vyriešil nepriaznivú priestorovú situáciu na Okresnom súde Bratislava I. V roku 2018 tiež rezort odovzdal dva kompletne zrekonštruované ústavy na výkon trestu odňatia slobody, a to v Dubnici nad Váhom a Justičný palác v Bratislave. „Minister spravodlivosti rovnako zaviedol systém osobných konzultácií na súdoch a vo väzniciach, ktoré pravidelne každý týždeň navštevuje a osobne rieši problémy jednotlivých inštitúcií aj zamestnancov,“ doplnila v tlačovej správe Drobová.
MS SR napokon pripomína, že tento rok nasadili nový obsahový modul v rámci informačného systému Slov-Lex dostupného na portáli www.slov-lex.sk. Jeho súčasťou sú preklady vybraných právnych predpisov preložených do jazyku národnostných menšín.
 
Príspevok MS SR: Rezortu spravodlivosti sa pod vedením Gála podarilo presadiť viaceré novely zobrazený najskôr Hlavné správy.