Mrazivé počasie pomáha prežiť ľuďom bez domova aj útulok Oáza

Košice 10. januára 2017 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-František Iván)

Útulok Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach neďaleko Košíc zaznamenáva v týchto dňoch zvýšený záujem zo strany ľudí bez domova a zvyšuje kapacity. Do zariadenia prichádzajú bezdomovci sami, alebo ich tam privážajú. Neprichádzajú však iba ľudia z mesta.

Na snímke bezdomovci v spoločnej miestnosti. Bernátovce, 10. januára 2017Na snímke bezdomovci v spoločnej miestnosti. Bernátovce, 10. januára 2017

„Prichádzajú z okolitých dedín, pretože v tých domkoch alebo chatrčkách kdesi bývajú na záhrade, tak to už teraz nepostačí. Zabezpečíme stravu, polievku, šaty, čo treba, takže sme k dispozícii,” povedal Rádiu Regina Peter Gombita, riaditeľ Oázy. Od konca minulého týždňa pribudlo v zariadení zhruba 30 ľudí. V súčasnosti je ich tam 200, asi o štvrtinu viac ako bežne a voľné miesta ešte sú. V súvislosti s extrémne nízkymi teplotami zverejnilo mesto na webovej stránke telefónne čísla organizácie Oáza, ktorá zabezpečí zvoz ohrozených ľudí, ak budú súhlasiť, do centra.

V Košiciach pomáha aj Arcidiecézna charita troma zariadeniami pre viac ako 200 ľudí. Jej kapacity sú však už naplnené a má nadstav vyše 20 osôb. V prípade nutnosti však vie aj tak pomôcť.

(Zdroj: Rádio Regina)

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.