Peking 1. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Rastú obavy, že Peking môže využiť štátne dlhopisy USA ako prostriedku proti clám, ktoré zaviedol prezident Spojených štátov Donald Trump. Čína je najväčším držiteľom štátneho dlhu USA. Podľa informácií Ministerstva financií USA len v marci predal Peking 20 miliárd dolárov zo štátneho dlhu USA

Ilustračné foto

Bývalý poradca kancelárie obchodného zastupiteľstva USA a odborník na medzinárodný obchod Claude Barfield vysvetlil, aké následky to môže pre obe strany mať, ak sa rozhodne Čína využiť štátne záväzky USA ako nástroja nátlaku v obchodnej vojne.

Aj napriek tomu, že Čína často popiera plány predaja štátnych záväzkov USA, odborníci a predstavitelia popredných masmédií tento scenár periodicky posudzujú. Nakoľko je možný podľa vášho názoru podobný vývoj udalostí v podmienkach terajších obchodných vojen?

Claude Barfield: Občas sa traduje, že to zasadí ťažkú ​​ranu Spojeným štátom, že predaj všetkých týchto štátnych obligácií spôsobí istý chaos a zmení hodnotu obligácií, je ale treba pamätať na niekoľko vecí. Po prvé tým Číňania tiež utrpia – koniec koncov, kam tieto peniaze dajú? Budú odmietať to, čo bolo bezpečnou investíciou. Štátne obligácie USA sú dosť bezpečné, čo s tým chcú robiť? Takže Číňania a celý ostatný svet narazí prinajmenšom na krátkodobý výpadok. Sú aj iné krajiny, ktoré investujú do štátnych obligácií USA, takže si myslím, že v konečnom dôsledku tým Spojené štáty utrpia, zasadená rana nebude ale smrteľná.

Keď k tomu dôjde, ako to ovplyvní stav štátnych záväzkov USA a svetové finančné trhy vcelku?

Ako som už povedal, myslím si, že dôjde nesporne k počiatočnému výpadku. Domnievam sa však, že štátne obligácie USA sú silné, je veľa tých, ktorí sú ochotní do nich investovať, a preto si myslím, že ten výpadok bude krátkodobý. Môže byť síce prudký, aspoň v počiatočnej etape, keď sa to stane nečakane, ale nemyslím si, že bude pre ekonomiku Spojených štátov ničivý. Myslím si, že mnohastranné inštitúcie ako Svetová banka a MMF, budú nesporne robiť všetko nevyhnutné na stabilizáciu svetovej ekonomiky alebo svetových trhov.

Ktoré krajiny môžu byť zainteresované na zachovaní časti amerického dlhu v najbližšej budúcnosti?

Krajiny, ktoré ho držia. Nemôžem povedať presne, ale môže to byť vyspelá krajina, môže to byť ktorákoľvek európska krajina; keď ste rozvojovou krajinou a chcete investovať svoje peniaze do bezpečných cenných papierov, potom sú americké cenné papiere aj naďalej jednými z najbezpečnejších vo svete.

V priebehu predvolebnej kampane roku 2016 Donald Trump vyhlásil, že vyrieši problém štátneho dlhu počas dvoch prezidentských funkčných období. Avšak za dobu jeho prezidentovania sa štátny dlh zvýšil o viac ako 2 bilióny dolárov. Aká je vaša predpoveď vývoja situácie okolo štátneho dlhu USA? Splní Trump svoj sľub?

Dlh bude samozrejme rásť aj naďalej vzhľadom k tomu, že míňame viac, ako dostávame, v krajine je vidieť značné zníženie daní. Môžeme posudzovať kladné stránky zníženia daní, to ale bude mať nesporne negatívny účinok na štátnu pokladnicu. Trumpovo vychvaľovanie v roku 2016 bolo fakticky klamstvom, snáď vedel, že to je lož, bolo to ale súčasťou kampane.

Trump tiež vyhlásil, že zvýšenie dovozného cla Washingtonu umožní zníženie dlhov. Ako v skutočnosti ovplyvňujú clá úroveň štátneho dlhu USA?

Z hľadiska samotného dlhu je to len maličká čiastočka. Okrem toho nehovorí nič o tom, že clá síce prinášajú do krajiny prostriedky, tieto prostriedky ale prichádzajú nie od Číňanov, Európanov alebo od niekoho iného, ​​ale od amerických daňových poplatníkov. Preto sú clá v podstate dane pre jednotlivé americké podniky a daňových poplatníkov, čo má podľa môjho názoru záporný vplyv na ich plány a disponibilné príjmy.

Ak si chcete kúpiť hračku alebo kus nábytku z Číny a nemáte veľa peňazí, ak sa pritom zvýši cena o 10 až 15 percent, bude to pre vás dosť vážny problém, aj keď možno menej vážny pre zámožných ľudí alebo podniky; bude to ale mať záporný vplyv na ekonomiku Spojených štátov.

Čína zaviedla nedávno nové clá na dovoz z USA. Odvetou začali USA vytláčať Huawei z trhu smartfónov a nútiť také spoločnosti, ako je Google, k tomu, aby zastavili spoluprácu s čínskou korporáciou. Aká môže byť reakcia Spojených štátov v prípade, keď predá Čína štátne obligácie? Ako to môže ovplyvniť čínsku ekonomiku?

Myslím si, že Číňania musia byť opatrní, pretože to uškodí ich vlastnej ekonomike: kdeže uložia peniaze? Budú tiež vystavení krátkodobému zápornému vplyvu na svetové hospodárstvo a na svetovú finančnú ekonomiku. Takže keď niečo podobné urobia, uškodia sebe samým.

Práve preto sa o tom v čínskej vláde málo diskutuje; uvažovali o tom mnohí analytici, čínska vláda ale nikdy nedala najavo, že o niečom podobnom uvažuje alebo zamýšľa uvažovať.

Ako sa bude podľa vášho názoru vyvíjať obchodná vojna medzi USA a Čínou v najbližšej budúcnosti?

To je ťažké pochopiť. Myslím si, že to, čo teraz vidíme, (poukazuje na to), že táto vojna sa bude pravdepodobne rozširovať. Bola nádej, že na stretnutí G20 by mohli dospieť k nejakému riešeniu, nemyslím si však, že niekto dúfa, že je to možné už teraz.

Myslím si tiež, že tento konflikt sa len rozšíri. Trump zrušil niektoré clá a môže pristúpiť k zavedeniu obrovského množstva ciel, môže zavádzať clá postupne a zvyšovať tie, ktorá už sú. Uvidíme, čo bude ďalej, teraz ale nevidím koniec tejto konfrontácie.

Budú môcť USA a Čína podľa vás dosiahnuť konsenzus v priebehu summitu G20?

Nemyslím si, že táto možnosť existuje. Všetko to je síce možné, je to ale málo pravdepodobné. Nie sú žiadne náznaky toho, že Američania alebo Číňania čakajú na summit G20, ktorý už čoskoro začne. Mali by konať už teraz, to ale nerobia; takže si myslím, že možnosť urobiť niečo pre dosiahnutie konsenzu bola premárnená.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj