Pjongčang 12. februára 2018 (HSP/politexpert.net/Foto:TASR/AP-Franck Fife)

Funkcionárov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) rozčúlilo vyjadrenie ruského medailistu Semjona Jelistratova, ktorý v úvodnej rýchlokorčuliarskej disciplíne (shorttrack) na 1500 m vybojoval bronzovú medailu. Svoju medailu aspoň symbolicky venoval všetkým svojim krajanom, ktorí v dôsledku pochybného trestu od MOV za údajný doping nemôžu štartovať na ZOH v juhokórejskom Pjongčangu. „Venujem túto medailu všetkým chlapcom, ktorí boli z týchto hier vylúčení tak tvrdým a neférovým spôsobom“, vyhlásil 27-ročný Jelistratov na tlačovej konferencii.
Na snímke olympijskí športovci z Ruska počas otváracieho ceremoniálu na XXIII. zimných olympijských hrách

V reakcii na jeho vyjadrenie sa funkcionári MOV nechali počuť, že po skončení olympijských hier 2018 dodatočne preveria všetky verejné výroky ruských športovcov. Riaditeľ MOV pre komunikáciu Mark Adams k tomu uviedol, že príslušné rozhodnutia v otázkach správania ruských športovcov budú prijaté post factum.
K problému sa na stránke „politexpert.net“ vyjadril riaditeľ analytického oddelenia spoločnosti „Alpari-Broker Ltd.“ Alexander Razuvajev, ktorý predpokladá, že po skončení olympiády v Pjongčangu rozpúta MOV ďalšie kolo „honu na čarodejnice“. Alexander Razuvajev sa preto domnieva, že bude lepšie venovať sa iným formátom športového zápolenia. Aj keď olympiáda je nepochybne dôležitým podujatím, nemá význam robiť z nej kult. V každom druhu športu existujú vlastné majstrovstvá. Príkladom toho je futbalový šampionát, ktorý sa čoskoro uskutoční práve v Rusku, pričom z mediálneho aspektu je to možno ešte významnejšie podujatie ako olympiáda. Podľa Razuvajeva bude lepšie ak sa Rusko sústredí hlavne na futbalový šampionát a nebude sa zbytočne vzrušovať nad nespravodlivým počínaním MOV, ktoré sa nezmení  pokým Rusko nepodnikne adekvátne odvetné kroky voči MOV.
Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.