Bratislava 10. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Most-Híd si uvedomuje, že novela zákona trojice jeho poslancov, ktorou sa navrhuje presun národnostných divadiel z krajov na štát, môže byť vnímaná ako precedens zníženia kompetencií vyšších územných celkov (VÚC)

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Strana považuje samosprávny princíp za jeden z najdôležitejších základných pilierov demokratického systému Slovenska a plne podporuje regionálne samosprávy ako nenahraditeľné články v oblasti rozvoja regiónov. Informovala o tom hovorkyňa koaličnej strany Most-Híd Klára Debnár.
“Kultúru národnostných menšín však považujeme za otázku celospoločenského významu, a preto vidíme úlohu štátu v tejto oblasti ako elementárnu a mimoriadne dôležitú,” doplnila s tým, že strana vníma postoj dotknutých strán, a to aj koaličných partnerov, aj vedúcich predstaviteľov vyšších územných celkov. Strana podľa nej naďalej rokuje a hľadá riešenia, ktoré dokážu ponúknuť záruku spoločenského a finančného uznania národnostných umeleckých telies.
Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) upozornil, že legislatívny návrh skupiny poslancov strany Most-Híd, aby národnostné divadlá prešli zo zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC do pôsobnosti Ministerstva kultúry (MK) SR, by mohol vyvolať protinávrh na zníženie príjmu z podielových daní pre krajské samosprávy. Za lepšie riešenie ako otvárať otázku zmeny zriaďovateľa považuje dohodu o finančnej pomoci štátu pre národnostné divadlá a ich nadregionálnu pôsobnosť. Pellegrini v tejto súvislosti pripomenul, že výnos z podielových daní majú samosprávy použiť na financovanie svojich kompetencií, vrátane oblasti kultúry.
 
Príspevok Most-Híd: Presun národnostných divadiel môže byť vnímaný ako precedens zobrazený najskôr Hlavné správy.