Bratislava 17. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ  (TASR/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)

Jesenné komunálne voľby a aktuálna vnútropolitická situácia. Aj toto sú témy sobotného rokovania Republikovej rady Mosta-Híd, čo je najvyšší orgán strany medzi dvoma snemami
Ilustračné foto: Na snímke uprostred predseda strany Béla Bugár, vpravo podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská a vľavo podpredseda strany László Solymos

Hovoriť sa bude aj o pripravovanej zmene týkajúcej sa vysporiadania so starými exekúciami a o sociálnom balíčku, ktorý predsedovia troch koaličných strán ohlásili na nedávnej spoločnej tlačovke. “Dohodneme sa na východiskách strany pri tvorbe opatrení do sociálneho balíčka vlády. V predchádzajúcom období sme pomohli dôchodcom a živnostníkom, aj teraz máme jasnú predstavu o tom, komu a akým spôsobom by sme chceli pomôcť,” uviedol pre TASR predseda strany Béla Bugár.
Most-Híd: Ústavný strop veku odchodu do dôchodku nie je správny
Koaličná strana Most-Híd nepovažuje za správne bez odbornej a zodpovednej diskusie stanovovať ústavnú hranicu strop veku odchodu do dôchodku, keďže to môže predstavovať vážne bremeno pre verejné financie do budúcnosti. Po sobotňajšom rokovaní Republikovej rady v Bratislave to oznámil líder strany Béla Bugár.
“Ak hovoríme, že v 65. roku by mohli ísť do dôchodku súčasní štyridsiatnici, ako to bude o 20 rokov? Dôležitejšie je, aby každý, kto je pred dôchodkom, aby aspoň päť rokov vopred vedel, kedy pôjde do dôchodku,” povedal Bugár s tým, že takúto úpravu bude jeho strana iniciovať.
Na margo ohláseného druhého vládneho sociálneho balíčka avizoval, že Most-Híd chce pomáhať ľuďom, ktorí nemajú zamestnanie, ale chcú pracovať. “Ten, kto odmieta prácu, nemôže mať rovnaké výhody ako ten, kto je ochotný pracovať. Firmy sa sťažujú, že nemajú dostatok voľných ľudí, na druhej strane vieme, že asi 160.000 občanov je nezamestnaných. Preto budeme podporovať tých, ktorí budú ochotní pracovať,” vysvetlil Bugár. Most-Híd chce v rámci sociálneho balíčka navrhovať aj opatrenia na podporu rodín a detí.
Republiková rada zároveň vyjadrila podporu aktivitám Mosta-Híd pri riešení tzv. starých exekúcií. “Prijali sme už dva právne predpisy. Prvý odblokoval osobné bankroty, druhý urobil exekučné konania spravodlivejšími. Sme si ale vedomí, že 3,7 milióna exekučných konaní je záťaž, s ktorou treba niečo robiť. Ak sa napr. desať rokov od niekoho nepodarilo vymôcť nič, situáciu treba riešiť,” povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) s tým, že takíto ľudia sa potom nechcú zamestnať, lebo ich príjem by podliehal exekúciám a zostávajú tak v sociálnom systéme.
Lídri Mosta-Híd sa dotkli aj presadenia väčšej nezávislosti policajnej inšpekcie. “Tento týždeň prebehli intenzívne rokovania aj so zástupcami ministerstva vnútra. Práce sa momentálne rozbehli takým tempom, že verím, že v relatívne krátkom čase predstavíme návrh právnej úpravy, ako by malo vyzerať kreovanie policajného prezidenta a policajnej inšpekcie.
Most-Híd chce v komunálnych voľbách o 10 percent viac zvolených zástupcov
Základným cieľom Mosta-Híd v jesenných komunálnych voľbách bude desaťpercentné navýšenie zvolených zástupcov strany. Po sobotňajšom rokovaní Republikovej rady Mosta-Híd v Bratislave to oznámil poslanec Elemér Jakab.
V súčasnosti má Most-Híd viac ako 140 starostov a primátorov a vyše 670 komunálnych poslancov. Jediným obmedzením pre miestne štruktúry strany je, že nemajú uzatvárať koalície s extrémistami, inak majú voľnú ruku. “Ak bude príležitosť, je možná aj spolupráca s SMK,” dodal Jakab.
Bugár: Kandidatúra človeka z exekutívy na sudcu ÚS nemusí byť na škodu
Líder Mosta-Híd Béla Bugár si nemyslí, že kandidatúra človeka pôsobiaceho v exekutíve na sudcu Ústavného súdu (ÚS) by bola na škodu. Povedal to v reakcii na medializované informácie, že premiér Robert Fico (Smer-SD) by chcel kandidovať za ústavného sudcu.
“Nemám problém, ak človek z výkonnej pozície ide na Ústavný súd. Viem vymenovať viacero ľudí, ktorí by obstáli na tomto súde. Môj problém je, že dopredu chce niekto z balíka vytiahnuť tenký kus, lebo sa mu to nepáči,” odkázal.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) absolútne nevylučuje, aby politici kandidovali za sudcov Ústavného súdu. “Vnímam to ale veľmi individuálne. Závisí to aj od toho, akým spôsobom svoj mandát vykonávajú,” myslí si.
Jej odmietavý postoj k štátnej tajomníčke Monike Jankovskej (Smer-SD), ktorá kandidovala do Súdnej rady SR, je podľa jej slov iný prípad. V programovom vyhlásení vlády totiž je, že koalícia bude presadzovať, aby parlament, vláda a prezident do Súdnej rady nominovali nesudcov. Jankovská je sudkyňa s pozastaveným výkonom funkcie.
Úvahy o prezidentskom kandidátovi
Predsedníctvo Mosta-Híd sa ešte koncom januára rozhodlo, že strana Bélu Bugára postaví vlastného kandidáta na post hlavy štátu. O takomto postupe má ešte hovoriť aj republiková rada a júnový snem. Mená zatiaľ strana nespomína.
Bugár už skôr hovoril, že koalícia v zložení Smer-SD, SNS a Most-Híd spolu nepôjde do prezidentských volieb. “Smer aj SNS chcú vlastných kandidátov, takže aj tam sa budeme musieť rozhodnúť, čo je pre nás lepšie a kde sa strana vidí v budúcnosti. Ale je to ešte ďaleko,” povedal pre TASR.
Premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý v posledných voľbách kandidoval a prehral v druhom kole s Andrejom Kiskom, vyhlásil, že kandidovať už nebude. Smer-SD však mieni postaviť vlastného kandidáta. Spomínali sa minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý vedie Valné zhromaždenie OSN, aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Lajčák už oznámil, že kandidovať nebude, chce zostať pri zahraničnej politike.
Vlastného kandidáta avizovala aj SNS. Predseda SNS Andrej Danko nechcel byť zatiaľ konkrétny, vyslovil však želanie, aby sa prezidentom Slovenskej republiky stala žena. “Želal by som si ženu prezidentku, a tak sa snažím pozerať aj vo svojom okolí. Konečne by to mala zobrať do rúk nejaká žena a začať robiť poriadok,” povedal.
Súčasný prezident Andrej Kiska sa oficiálne zatiaľ nevyjadril, či pôjde opätovne do volieb. Podľa medializovaných informácií však v marci povie, že sa rozhodol uprednostniť rodinu.