Bratislava 23. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Ak si predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) myslí, že riešením sú predčasné voľby, je potrebné o nich diskutovať na Koaličnej rade. Myslí si to strana Most-Híd, ktorej stanovisko agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Klára Debnár

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

“Posledné mediálne vyhlásenia majú niekoľko rovín. Postoj strany Most-Híd k samotnému možnému pozastaveniu rokovaní o bilaterálnej dohode v oblasti obrany je známy. Iniciatívu premiéra pri tak vážnych témach, akou je bezpečnosť nášho štátu, by sme preto privítali aj skôr,” uvádza sa v stanovisku Mosta-Híd s tým, že ďalšou, pre stranu rovnako dôležitou témou je aj voľba ústavných sudcov. Podľa strany Bélu Bugára stojíme pred druhou voľbou bez dohody v koalícii a tu by tiež privítali väčšiu angažovanosť premiéra.
Merítkom politickej zrelosti je podľa stanoviska Mosta-Híd schopnosť a záujem do konca celého volebného obdobia udržať vysokú mieru zodpovednosti a korektnosti. “Korektnosť v našom ponímaní znamená najprv zvolať Koaličnú radu a potom sa postaviť pred médiá,” uvádza sa ďalej v stanovisku koaličnej strany.
Vo vládnej koalícií doposiaľ neprišlo k dohode o kandidátoch na ústavných sudcov, ktorých budú poslanci Národnej rady SR voliť na blížiacej schôdzi parlamentu, a to 3. apríla. Rovnako spor vyvolala možná dohoda o obrannej spolupráci s USA a možnej finančnej pomoci pre slovenské vojenské letiská. Kým minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a premiér Peter Pellegrini hovoria, že žiadna finálna dohoda nie je na stole, Slovenská národná strana tvrdí, že rezort diplomacie zavádza občanov a zatajuje fakty z pripravovanej zmluvy o osobitnej spolupráci s USA.
Ako v piatok povedal Pellegrini, zdá sa mu, že sa vláda začína odkláňať od priorít a on si takto vládnutie, ktoré prestáva mať znaky vysokej profesionality a odbornosti, predstaviť nevie. “Očakávam od svojich partnerov, že budú pristupovať k práci profesionálne a nebudeme si plniť nejaké svoje osobné sny a túžby. My sme tu pre ľudí a máme preto tak aj robiť,” vyhlásil. Podotkol, že pokiaľ vláda nebude fungovať profesionálne a odborne, tak potom sa treba zamýšľať ako ďalej.
Pre neho je najdôležitejšie poskytovať profesionálny pracovný výkon a ak to tak nebude, tak zostať premiérom len pre zachovanie si funkcie a moci nie je podľa neho to najlepšie pre Slovensko.
 
Príspevok Most-Híd: Ak si Pellegrini myslí, že riešením sú predčasné voľby, je potrebné o nich diskutovať zobrazený najskôr Hlavné správy.