Bratislava 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/MO SR)

Vojaci  zo siedmich krajín si od nedele 24. septembra na cvičisku Váh precvičia spoločný zásah a pomoc obyvateľstvu v prípade živelných katastrof. V poradí 15. cvičenie v rámci projektu Tisa skoordinuje vojakov zo Slovenska, Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a tiež amerických a rakúskych vojakov a pozorovateľov z Českej republiky
Ilustračné foto

“Celkovo sa na cvičení zúčastní 327 profesionálov, vrátane zložiek rezortu vnútra a príslušníkov Slovenského Červeného kríža,” informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková. “Veliteľsko-štábna časť sa koná v centre simulačných technológií v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, praktická v obci Kráľová nad Váhom,” spresnila.
Pripomenula, že cvičenie od roku 2002 každoročne organizujú v rámci mnohonárodného projektu Tisa na princípe rotácie štyroch partnerských krajín – Maďarska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny. “Poslaním vojakov a ďalších zložiek domáceho krízového manažmentu z týchto krajín je poskytovanie pomoci miestnemu civilnému obyvateľstvu v prípade katastrof v povodí rieky Tisa. Cieľom je tiež zúčastňovať sa na znižovaní škôd po katastrofách a odstraňovaní následkov živelných pohrôm v tejto oblasti,” ozrejmila Capáková.
V čase cvičenia v SR sa uskutoční i zasadnutie riadiaceho výboru “Steering Group”, na ktorom budú rokovať o ďalšom rozvoji a rozšírení priestoru zodpovednosti aj na povodie rieky Dunaj. “Takéto rozšírenie môže byť strategické napríklad v prípade živelnej pohromy v okolí toku rieky Dunaj, kde v takomto prípade môže Slovensko rovnako počítať s pomocou cezhraničného partnera,” upozornila hovorkyňa rezortu obrany.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.