Bagdad 29. decembra 2016 (HSP/Foto: AP-Ali Abdul Hassan)

Na znak solidarity pre irackých utláčaných kresťanov dal moslimský podnikateľ postaviť v Bagdade obrovský 26 metrový vianočný stromček. Správu o tom priniesol portál fox news.

Vianočný stromček v MosuleVianočný stromček v Bagdade

Podnikateľ Yassi Saad povedal, že jeho úmyslom bolo „pomôcť irackým kresťanom, aby zabudli na všetky spôsobené útrapy, hlavne na vojnu v Mosule a aby sa naši kresťanskí bratia pripojili k oslavám ich vianočných sviatkov.“

Saad sa aj zmienil, že 26 metrov vysoký a 10 metrov široký vianočný stromček ho stál okolo 23,000 eur.

„Tento stromček reprezentuje lásku a mier. Priala by som si, aby sa mohli všetci irackí kresťania vrátiť do Iraku a žiť normálny a pokojný život,“ opakovane hovorila učiteľka Saba Ismael svojim študentom, ktorí si stromček fotografovali.

Iracká kresťanská komunita je už od americkej invázie v roku 2003 ustavične napádaná a likvidovaná.

Tisíce kresťanov muselo Mosul a jeho okolie opustiť kvôli zrastajúcej sa sile moslimských extrémistov v severnom Iraku v roku 2014. Tieto moslimské extrémistické skupiny nútili kresťanov konvertovať na islam, platiť špeciálnu daň a často konfiškovali ich majetok.

Niekoľko kresťanov sa rozhodlo vrátiť sa do dedín v okolí Mosulu po tom, čo boli oslobodené irackými vojenskými jednotkami. Nanešťastie svoje domovy a kostoly našli vyplienené a vydrancované.

Branislav Zaujec

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.