Jej kariéra je jeden veľký kontrast. Prestížny časopis Time ju pred dvanástimi rokmi zaradil do rebríčka najväčších ázijských hrdinov, tento rok zase medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta, Mirzová sa stala aj veľvyslankyňou dobrej vôle OSN pre južnú Áziu. Napriek tomu všetkému neustále bojuje s vlastnou krajinou.

Podľa moslimských duchovných totiž nie je príkladom ženy, ktorá vyznáva islam. „Podľa vás je Mirzovej oblečenie legálne? Je to legálne? Nie, je to sexuálne, a preto neislamské,“ prehlásil Sajíd Rašíd, jeden z predstaviteľov islamu v Indii.

Moslimskí radikáli v minulosti zapálili Mirzovej sochu po tom, ako propagovala v médiách bezpečný sex. Rašíd ešte pritvrdil. „Ak šport chce od žien, aby odložili svoje burky, potom by ženy nemali v športe pôsobiť vôbec.“

Mirzová sa pri tom na kurte neoblieka vyzývavo, neprovokuje vzhľadom ani vyhláseniami. Vyznáva Korán, nie však fanaticky, ako to od nej požadujú radikáli v jej krajine. Tí sa pokúšali zastaviť Mirzovú od pôsobenia v tenise už v minulosti, neuspeli. „Prijala som slávu so všetkými pozitívami aj negatívami, ktoré s ňou prichádzajú. V tomto bode sa sústredím na vyhrávanie tenisových zápasov, na tom mi záleží,“ prehlásila indická tenistka.

Konflikt s krajanmi prerástol natoľko, že Mirzová spravila nevídané rozhodnutie. „Zakaždým, keď hrám v Indii, je problém. Cítim, že bude lepšie, ak v mojej krajine nejaký čas nebudem hrať,“ povedala v minulosti.

Z boja proti moslimským radikálom nemieni ustúpiť. „Čo jej pomáha pokračovať, je jej hlboká ľudskosť, láska k športu a túžba prežiť. Je to pre jej silu a podporujúcu rodinu, že Sania odoláva kritike a zlepšuje sa v tenise,“ povedal Saniin otec Imran. Jeho dcéra pritom chce len hrať tenis…