Sydney 2. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)

V Sydney vo štvrtok odsúdili študenta farmácie, ktorý mačetou opakovane bodal okoloidúceho a kričal, že ho zabije. Uznali ho vinným z terorizmu. Prípad sa stal v roku 2016 na predmestí Sydney Minto. Dvadsaťpäťročný Ihsas Khan vyhlásil, že nie je vinný a trpí mentálnou poruchou. Porota však odmietla jeho obhajobu súvisiacu s psychickými problémami. Mužovi hrozí doživotie

Ilustračné foto

Obeťou útoku bol Wayne Greenhalgh, ktorý sa vracal domov z obchodu okolo páchateľovho domu. Ten na neho zaútočil, pričom utrpel zranenia na rukách, tvári a tiež mal poranené pľúca. Štyri mesiace bol práceneschopný. Po tom, ako ho muž napadol, ušiel do blízkeho kaderníctva, kde sa ukryl. Khana následne zatkla polícia.

Počas procesu napadnutému povedal, že sa ospravedlňuje a že “nebol tým, za koho ho považoval”. Prokuratúra uviedla, že útočník je moslim, ktorý sa sám zradikalizoval a podporuje Islamský štát. Khan sa psychiatrovi zdôveril, že nadprirodzená bytosť mu povedala, aby niekoho zabil. Sused svedčil, že odsúdený opísal krv obete ako “krásnu” a kričal, že “títo ľudia sa snažia zabiť jeho bratov a sestry v Iraku”. “Zabite ma, som tu, aby som zomrel,” kričal podľa suseda Khan.

Extrémista videl svoju obeť v ten istý deň, keď ráno prechádzala okolo jeho domu. Následne pozeral videá leteckých útokov, počas ktorých americké jednotky zabili deti a sledoval tiež hromadné znásilňovanie moslimských žien. “Chcel zabiť niekoho, kto sa mu zdal byť proti moslimom. Aj on sám chcel zomrieť, chcel sa stať mučeníkom,” vyjadril sa psychiater.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj