Werl 31. októbra 2017 (HSP/kath.net/Foto:Pixabay)

Farské správy nemeckého katolíckeho prepošstva Werl v Arcibiskupstve Paderborn z 22.10. uvádzajú: Jeden z našich kňazov napísal o svojom zážitku vo Werl z októbra 2017:

„Postavil som sa v sobotu popoludní po nákupe k pokladni v Lidli vo Werli, aby som zaplatil. Mal som na sebe bežný kňazský každodenný odev. Supermarket bol dosť plný a boli otvorené všetky pokladne. Predo mnou boli ešte traja zákazníci a za mnou ďalší zákazník. Priamo predo mnou bola dáma, zrejme (?) v dlhom béžovom kabáte a tmavohnedou šatkou. Práve vkladala tovar na pás. Zrazu prišiel k nej (očividne) manžel. Keď ma zbadal, začal mi nadávať vo svojom materinskom jazyku. Že to boli nadávky bolo jednoznačné! Nijako som na to nereagoval.

Potom však muž schytil môj nákupný kočík a trepal s ním a strkal ho sem a tam a ďalej nadával. Na to som sa cítil vyzvaný reagovať a povedal som tomu pánovi normálnym zdvorilým tónom, že môže pokojne hovoriť so mnou nemecky. Lebo tomu jazyku iste rozumiem. Tak rovno prepol a začal nadávať: „Ty neveriaci!“ – „Ty sviňa!“ – Okamžite som bez komentára vytočil číslo polície, ktorá sa však nepovažovala za kompetentnú! Z okolostojacich nikto k tomu nič nepovedal!“

Aj noviny „Rundblick Unna“ o prípade napísali a komentovali, že „prinajmenšom jeden z vyslovených výrazov – ‚ty sviňa‘ – je jednoznačne urážkou a tým je to trestné. „Táto urážka sa trestá pokutou vyše 450 eur.“

Noviny tiež pripomínajú, že kresťanské cirkvi v pútnickom meste Werl „pestujú s islamským spoločenstvom úzke a srdečné kontakty“.