Ruský námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov reagoval na nedávne komentáre amerického ministerstva zahraničia o zhubnom využívaní vlastných energetických zdrojov v krajine, označil ich za narážku a poznamenal, že toto nie je prvýkrát, kedy si Moskva takéto veci vypočula.

Podľa slov politika Kremeľ očakáva, že Washington sa určitú dobu bude zaoberať témou ruských energetických zbraní„.

Rjabkov ďalej poznamenal, že USA sa dlho uchyľovali k zastrašovaniu, a to aj v oblasti energetiky, k nátlaku na svojich spojencov, ktorí chcú rozvinúť svoje vzťahy s Ruskom, aby tak nerobili.

Američania sa v rámci projektu Nord Stream 2 otvorene pokúšajú ‘položiť mínu. A teraz vyslovili viacero narážok ohľadom politiky, ktorú vedieme na svetových energetických trhoch za podmienok extrémnej volatility cien a prudkého poklesu dopytu po energetických zdrojoch, ktorý je spojený predovšetkým s šokovým účinkom pre odvetvie dopravy celého sveta v dôsledku vypuknutia infekcie,“ vyhlásil Rjabkov.

Vysoko postavený úradník amerického ministerstva zahraničia už skôr obvinil Rusko z využívania energie ako zhubného herca, ale zdržal sa komentovania možnosti uvalenia nových sankcií.

Nehovoríme o sankciách. Nepredpokladáme sankcie do budúcnosti.() Kongres tiež citoval niekoľko prípadov, keď Rusko využilo energiu ako zhubného herca, použilo ju pre zhubné účely, čiže tá skutočnosť hovorí sama za seba za seba, uviedol zástupca rezortu.

Americký prezident predtým navrhol, že by sa vzhľadom na možné kolabovanie trhu mohol zapojiť medzi dvoma hlavnými producentmi ropy, Ruskom a Saudskou Arábiou potom, čo ceny ropy klesli na úroveň, ktorá bola naposledy viditeľná v roku 2003. Trump však nešpecifikoval, ako by sa USA mohli zapojiť.

Správa, s ktorou prišiel The Wall Street Journal, však naznačila, že Washington by mohol použiť sankcie voči Moskve a diplomatický tlak proti Rijádu, aby ich donútil znížiť ich dennú produkciu ropy.

Cena čierneho zlata prudko klesla na pozadí obáv z možného dopadu epidémie koronavírusu na globálnu ekonomiku a najmä na dopyt po rope. Cena sa prepadla ešte hlbšie po správach, že strany dohody OPEC+ nedosiahli konsenzus o predĺžení dohody. V dôsledku toho Rusko a Saudská Arábia, ako hlavní výrobcovia, v nadchádzajúcich mesiacoch oznámili prudký nárast produkcie suroviny, pričom Rijád sľúbil, že bude predávať ropu za veľmi nízku cenu zákazníkom v Európe.

Zdroj