Moskva/Praha 13. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:MFA Russia Twitter)

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok varovalo, že rozhodnutie úradov Prahy 6 o premiestnení pamätníka sovietskeho maršala Ivana Koneva môže vážne ovplyvniť rusko-české vzťahy. Ruský rezort diplomacie tiež uviedol, že tento krok “nezostane bez odpovede”

Na snímke socha Ivana Koneva

Rozhodnutie úradov Prahy 6 je cynické, napísalo podľa agentúry TASS ruské ministerstvo, ktoré vyjadrilo ľútosť, že úrady Prahy 6 “nerešpektovali výzvy verejnosti a českého vedenia, aby zabránili takémuto vývoju udalostí”.

Moskva upozornila, že rozhodnutie o Konevovej soche môže “významne pokaziť” ovzdušie rusko-českých vzťahov.

Vyjadrila však súčasne nádej, že “iniciátori chystanej bezprecedentnej akcie sa spamätajú a pochopia všetky následky svojho výstrelku”.

Moskva tiež pripomenula, že “tento krok považuje za porušenie ustanovení dvojstrannej zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci z 26. augusta 1993”.

Ministerstvo dodalo, že ruský veľvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij bude v piatok tlmočiť postoj Moskvy vedeniu ministerstva zahraničných vecí ČR.

Česká televízia ČT24 zasa informovala, že Zmejevského si v piatok predvolal námestník českého ministra zahraničných vecí Aleš Chmelař (ČSSD), aby protestoval proti nepravdivým a urážlivým výrokom ruského ministra kultúry Vladimira Medinského na adresu starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa (TOP 09). Medinskij totiž prirovnal Kolářa k nacistom.

České ministerstvo v piatok prostredníctvom svojho vyhlásenia Moskvu upozornilo, že otázka Konevovej sochy v Prahe 6 je vnútornou záležitosťou ČR.

Chmelař v rozhovore s ruským veľvyslancom pripomenul, že spomínaná dvojstranná zmluva “predpokladá vzájomnú úctu a rovnosť”. Vo vyhlásení českej diplomacie sa tiež uvádza, že Chmelař ruského veľvyslanca varoval pred zneužívaním dejín na politické ciele a rozdúchavanie vášní v tejto oblasti.

Vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí je reakciou na rozhodnutie zastupiteľstva Prahy 6 zo štvrtka, keď schválilo návrh nahradiť sochu sovietskeho maršala Koneva pomníkom oslobodenia Prahy, na ktorého návrh radnica vypíše otvorenú výtvarnú súťaž. Pre Konevov pomník sa bude hľadať iné dôstojné miesto, informovala na svojej stránke spravodajská televízia ČT24.

Okolo Konevovej sochy dlhodobo panujú kontroverzie a už v minulosti vznikla iniciatíva na jej odstránenie. Pomník sa opakovane stáva terčom vandalov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj